Bir Zamanlar müzikle felah dağıtan medresede “Müzikle Şifaya Seyahat” programı yapıldı

Selçuki Devleti döneminde yaptırılan ve hastaların müzikle otama edildiği Mücevher Nesibe Sağlık Yurdu ve Medresesi’nde “Müzikle Şifaya Yolculuk” programı gerçekleştirildi.

Selçuki hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı Cevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine yaptırılan, o çevrim müzikle otama yönteminin uygulandığı Kayseri’deki Maya Nesibe Sağlık Yurdu ve Medresesi’nin avlusunda gerçekleştirilen programda müziğin insanlar üzerindeki etkileri anlatıldı.

Programa konferansçı olarak katılan His ve Huy Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, müziğin bütün âdemiyet tarihinde ihtisas ve bilgilerin mana biçimi adına bilindiğini söyledi.

İnsanoğlunun yüzyıllardır hastalıkları doğrultmak üzere çareler aradığını ve müziğin da tedavilerin arasına eklendiğini tamlayan Sönmez, “Bugün müzikal seslerin fizyolojik ve ruhsal etkilerinin muhtelif psikoloji bozukluklara bakarak doğrulamak yoluyla otama yöntemleri arasına girmiştir ve tıpkısı eksperlik dalı haline gelmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından üstelik lisanslı kendisine yapılmaktadır.” dedi.

Müzikle tedavinin tarihi müziğin tarihi kadar bozuk olduğunu anlatan Sönmez, şunları kaydetti:

“40 bin yıldır müzikle bu arada olduğumuzu biliyoruz. İbni Sina ayrımsız yazısında ‘Tedavinin sunma dolgunca yollarından hastanın akli ve ruhu güçlerini tasarruf etmek üzere ona hastalıkla uğraş amacıyla cesurluk yöneltmek, hastanın birey ve hoşa harcama arkaç beyan etmek, ona sunma ongun musikiyi dinletmek ve onu sevdiği insanlarla tıpkısı araya getirmektir.’ der. Bu mesajı bize bin yıl önceden veriyor. Ara Sıra zamanlarda mırıltı olarak sâdır patırtılı zayıflığı güçsüzlüğü rapor kadir ve bir ses yükselir tehlikeyi, kuvveti, gücü anlatım değer. Kâh müzikal sesler belirli abur cubur yansıttığında güya yaşama kendini o olguya evet da ona vabeste kendisine ortaya çıkacak aynı olayı yaşayacakmış kabilinden hisseder. İçerisinde bulunduğumuz bina ise beyin hastalarının dünyada ilk kez müzik ve akarsu sesiyle tedavi edildiği aynı mekan. Bura gönül rahatlığıyla car edebilirsiniz dünyanın en sakat tababet fakültesidir. O dönemde Avrupa’bile kanı hastalar yakılırken burada otama edilmiştir. Bizler böyle bir medeniyetin evlatlarıyız.”

Sönmez’in konuşmasının arkası sıra neyzen Süleyman Erguner, ney dinletisi sundu.

Etkinlik TRT Sanatçısı Batur Özüşen’in konferans müziği konseriyle sona erdi.

Programa, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Hava Sancak Haldun Taşan ve davetliler katıldı.

Share: