Bitlis’te “Ana UMKE Yetişek ve Tatbikat Kampı” gerçekleştirildi

Bitlis Keyif Müdürlüğünce, 25 esenlik personeline yönelik 5 günlük “Esas UMKE Eğitim Bilimi ve Manevra Kampı” düzenlendi.

Keyif Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Afiyet Bakanlığının 2022 yılı hayatiyet planı kapsamında planlı “Esas UMKE Eğitim Bilimi ve Manevra Kampı” programına 2 doktor, 14 hemşire, 2 oyun ebesi, 2 anestezi teknikeri, 3 ivedili tababet teknisyeni, laborant ve ameliyathane teknikerinden oluşan 25 afiyet personelinin gönüllü olarak katıldığı bildirildi.

5 devir süren programda 17 eğitmenin katılımcılara hem salonda teorik terbiye hem birlikte Ahlat’taki Çarho mesire alanında güçlü etapların kayran aldığı parkurlarda eğitim bilimi verdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Erek fahri personelimizin kuramsal eğitimlerde aldığı tıbbi bilgi ve facia psikolojisi bilincini sahada kılgılı yürütme ederek becerilerini yetiştirmek ve stresli ortamlarda dimdik değişmeyen ita becerilerini artırmaktır. Şişko gidiş geliş kazası, kitlesel yaralanmalı görüngü, hareket sonrası bozgun, helikopter kazası gibi ayrımlı vakalar, eğitmenler tarafından gerçeğe mümasil simüle edilmiştir. Fahri personelimiz tarafından başarıyla müdahale işlemleri gerçekleştirilmiştir. Acil müdahale ünitesi kurulumu ve işletilmesi öğretilmiştir.”

Ivedili müdahale üniteleri ile facia ve olağan dışı durumlarda vatandaşlara olay durumunda evet da zelzele bölgesinde eğreti tahaffuz alanlarında afiyet hizmeti arz görevini Millî Iyileştiren Istirdat Ekibi’nin (UMKE) üstlendiğine yer sunulan açıklamada, “Gaye vatandaşlarımıza değme alanda ve durumda çalışkan ve kaliteli sağlık hizmeti sunumunu kıvrak bitmeme ettirmektir. Ivedi engelleme ünitemizde 36 sökel, yataklı tedavi hizmetini aynı anda alabilmektedir. Bu üniteler facia bölgesinde ihtiyaca binaen personel tahaffuz üzere bile kullanılabilmektedir.” ifadelerine saha verildi.

Share: