Bitlis’te kurulacak ip fabrikasında 2 bin 500 yaşama istihdam edilecek

Aziz Ana Ortaklık marifetiyle, üretime ve istihdama yardım sunmak için Bitlis’te inşa edilen ip fabrikasında 2 bin 500 kişiye hareket imkanı sağlanacak.

Bitlis’e mevrut YANLIŞSIZ Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Vedat Demiröz, Bitlis Eğitim Bilimi ve Enformasyon Vakfı (BETAV) Üyesi Hasan Dalkıran ve Muazzez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Ilbay Oktay Çağatay’ı mülakat etti.

Çağatay, Demiröz, Dalkıran ve Ermiş, ziyaretin arkası sıra Belediye Reisi Nesrullah Tanğlay, DOĞRU Öğür İl Başkanı Engin Günceoğlu ve İl Genel Sedir Başkanı Cemalettin Kinç ile kentte yapımı bitmeme eden arıcılık tesisi, kolej inşaatları, tevhit uran bölgesi ile yapımı bitmeme eden iplik fabrikasında incelemelerde bulundu.

Demiröz, gazetecilere, Ermiş ailesinin hem yetişek hem dahi tekstil yatırımlarını örtmek amacıyla kente geldiklerini söyledi.

Yatırımlarla Bitlis’in çehresinin değiştiğini belirten Demiröz, şöyle konuştu:

“Öz Üstü Islah Projesi’nin akıbet halini gördük. Icraat bereketli gidiyor. Sene sonuna büyüklüğünde umumi çerçevesi ortaya çıkma. İnsanımız bile öz üstünün açılmasının hangi büyüklüğünde müfit olduğunu görecek. Bitlis’te tıpkı yatırım hamlesi var. Kombinasyon endüstri bölgemiz çabuk şekilde büyüyor, istihdam artıyor. Sigortalı sayımız serencam iki yıla bakarak yüzde 100 kalık. Bitlis’te bodur zamanda aylakçılık problemi kalmayacak. Şehrimizde benzeri davet merkezi üstelik açılacak. Son Teşrin ayında faaliyete geçecek. Muazzez ailesi dahi burada 4 fabrika yapacak. Valimiz, şehremaneti başkanımız ve milletvekillerimizin gayretiyle gelişigüzel türlü iş yapılıyor. Biz bile ülkemize ve bu şehre elimizden geldiğince bindi veriyoruz, gelişigüzel zaman birlikte vereceğiz.”

Eren ailesi tarafından yaptırılan yıpranmamış bire bir okulun açıldığını, temeli atılan kolej inşaatının da bitmeme ettiğini nâkil Demiröz, kentte eğitimde tıpkı sıkıntının kalmadığını ve sınıfların da averaj 25 sevimli olduğunu belirtti.

Bitlis’in beş altı yıl ortamında bölgede yıldızı projektör tıpkı diyar olacağını vurgulayan Demiröz, “Eğitimde, yollarda, istihdamda ve üretimde Türkiye’bile alay sahibi olacak aynı devlet haline geleceğiz. Bu yatırımlar Türkiye’nin seçkin bölgesinde artarak devam ediyor. Emeği geçenleri kutlama ediyorum. Eren ailesine da teşekkür ediyorum. Ermiş ailesinin vakit kaybetmeden Bitlis’te değil, Türkiye’nin birçok durumunda milyar dolarlık yatırımları var. Yakından izliyoruz. Bitlis’te da bu şekilde giderse ihtimal 500 milyon dolara yakın bir yatırım olacak.” ifadelerini kullandı.

“2 bin 500 yaşama istihdam edilecek”

Ahmet Ermiş ise Bitlis’te 2004 yılında Nurullah Ermiş Lisesi ile işe başladıklarını ve yatırımlarının devam ettiğini dile getirdi.

Kentte eğitime yaptıkları yatırımların arkası sıra eskimemiş aksiyon alanları açma projelerini de hayata geçirdiklerini kaydeden Muazzez, şöyle konuştu:

“Görüldüğü gibi bu büyükçe aynı iplik fabrikası. İki ve üçüncü etap ile günce 100 ton ip üretecek bir yapılış. Belik ve güpür boyamanın bile eklenmesiyle entegre bir üretim haline ati. Bura, pamuk girdikten sonraları konfeksiyonculara güpür verecek bire bir uran tesisi durumuna gelecek. Bu, Bitlis’imize duyduğumuz vefa borcunun tıpkı gereğidir. Onu uygulamaya koyuyoruz. 2 bin 500 kişinin istihdam edileceği tesisin yatırım değeri 175 milyon doları bulacak.”Share: