Bolu’da 650 yapıncak keklik doğaya bırakıldı

Bolu’dahi 650 yapıncak keklik, doğaya salındı.

Huy Himaye ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü üretim çiftliklerinde yetiştirilen 650 yapıncak keklik, doğal hayat alanına bırakılmak amacıyla Bolu’ya getirildi.

Bolu Huy Koruma ve Milli Parklar Ofis Müdürlüğü, memleket genelinde keklik popülasyonunun olmadığı yahut azalmaya başladığı ayrıca keklik habitatı üzere akıllıca hayat alanlarını belirledi.

Kınalı keklikler, Seben Kaymakam Vekili Tuğçe Orhan, Şehremini Fatih Kavak, Bolu Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Idarehane Müdürü Mustafa Gözler, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Selçuk Güçbilmez, gelgel müdürleri ve köy muhtarları aracılığıyla Guz Deresi Kanyonu ile ilçede belirlenen farklı noktalardaki kayalık alanlara bırakıldı.

Doğaya salınan kınalı keklikleri korumak üzere Bolu Huy Esirgeme ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri ile muhtarlar çalışacak.

Bolu Natür Himaye ve Milli Parklar Bölüm Müdürü Gözler, kekliklerin bırakılacağı alanların özenle belirlendiğini söyledi.

Gözler, kekliklerin birçok zararlı böcek ve yumurtalarıyla beslenerek çiftçilerin zirai zararlılarla mücadelesine destek olduğunu anlattı.

Şehremini Kavak üstelik kekliklerin bırakıldığı alanlarda popülasyonun artmasını beklediklerini kaydetti.Share: