Bolu’da fabrikada gazdan zehirlenen 4 işçiden 3’ü öldü

Bolu’nun Gerede ilçesindeki bir jelatin fabrikasında arıtma valf odasındaki vanayı taharri ederken gaza maruz kalarak zehirlenen 4 işçiden 3’ü hayatını kaybetti.

Gerede Kompozit Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve deriden jelatin üretimi yapılan bir fabrikanın tasfiye vana odasındaki vanayı taharri fail işçi ferasetsiz gelmeyince, 3 iştirakçi daha peş peşe odaya girdi.

Odaya serencam giren Enes Kayış’ın yarı dökülmüş halde dışarı çıktığını gören farklı işçiler sağlık ve itfaiye aracı ekiplerine malumat verdi.

İhbar üstüne olay hesabına çokça sayıda ambulans, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri gönderme edildi.

Oksijen maskesi takarak vana odasına giren itfaiye ekipleri, Bahtiyar Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz’i hariç çıkarttı.

Sağlık personeli eliyle yapılan muayenede 3 işçinin hayatını kaybettiği belirlendi. Gazdan etkilendiği memul ve Gerede Mehabet Hastanesi’ne kaldırılan Enes Kayış ise İzzet Baysal Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne atıf edildi.

İşçileri hariç çıkartmaya çalışırken gazdan etkilenen 3 itfaiye personeli birlikte tedbir gayeli Gerede Izzet Hastanesi’ne kaldırıldı.

AFAD ekiplerince yapılan doğal gaz ölçümünde, olay yerinde kısık miktarda müvellidülma sülfür, amonyak ve karbonmonoksit olduğu tayin edildi.

Hayatını kaybeden 3 işçinin cenazesi, cumhuriyet altını savcısının incelenmesinin peşi sıra Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi adli tıp bölümüne götürüldü.

“İçinde 50-60 santimetre civarında su olan tıpkı havuz”

Bolu Valisi Erkan Tığ, Gerede Kaymakamı Cengiz Ayhan ve Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, fabrikaya gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Gerede Belediye Reisi Allar, gazetecilere yaptığı açıklamada, keder bire bir görüngü sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, birinin dahi esenlik durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Saat 22.50 sıralarında yaşanan olayda benzeri işçinin vana odasına girdiğini anlatan Allar, “Burada arıtmaya revan valf odası var. Nakil istasyonu diyerek dahi rapor ediliyor. İşçilerden biri buradaki vanayı arama ika gayeli içeriye giriyor. O çıkmayınca başka ihvan bile yoğun havuza iniyor. Farklı rüfeka de 112 Ivedili Davet merkezini arıyorlar.” dedi.

Allar, ihbar konusunda Gerede Belediyesi İtfaiye ekiplerinin hızlı bir şekilde fenomen hesabına geldiklerini belirterek, “İtfaiye personelimiz aşağıya indiklerinde içerideki işçileri dışarıya çıkartıyorlar. Kestirmece 1,5-2 metre çapında ve ortamında 50-60 santim civarında akarsu olan bire bir havuz. Bire Bir tanesinin de hayati tehlikesi var. Şu anda Bolu’ya atıf edilmiş durumda.” diye konuştu.

Olayın nedeninin henüz bilinmediğini nâkil Allar, AFAD personeli ile görüngü yeri inceleme ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Allar, kurtarma esnasında valf odasına giren 3 itfaiye personelinin dahi gazdan etkilendiğini tabir ederek, dirimlik tehlikesi yoksuz itfaiyecilerin tedavisinin bitmeme ettiğini söyledi.

Share: