Bolu’da istinkâf etmek yaratan zehirlenme vakası! Esas ve oğlu hastaneye yatırıldı

Kındıra köyünde hayvancılık işleyen tıpkısı kadın ve oğlu dizanteri, gaseyan ve incitici bellek ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

BENZER BULGULAR TESPİT EDİLDİ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik nişanlık (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda muhteşem tıpkı bulguya rastlanmadı. Esas tedarik gayeli tedavisi geçmek üzere Ankara’ya sevk edilirken, oğlunun tedavisine Bolu’de devam ediliyor.

SU VE YEMEKLERDEN MOSTRA ALINDI

Köyde mufassal süredir yaylada işlek kadın ve oğlunun dışında kimsede benzer şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Ayrıca, Bolu İl Afiyet Müdürlüğü ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Kındıra köyüne anbean akarsu ve yemeklerden mostra aldı.

YUVA KÖYÜNDE NE OLMUŞTU?

Yuva köyünde orak ayı ayında içmece suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların da bulunduğu 148 gönül hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin peşi sıra taburcu edilmişti. Bire Bir kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’birlikte mütenevvi hastanelere nakledilen gâh hastalara, kanlı ishalle ortaya çıkan, kansızlık ve iveğen böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.Share: