Bolu’da vatandaşların içmece suyundan etkilenmesine ilgili adli sormaca sürüyor

Bolu merkeze kapalı Yuva köyünde orak ayı ayında 148 kişinin içme suyundan etkilenmesine ait adli anket devam ediyor.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bilgiye göre, olayla ilgilendiren özel olarak benzeri cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

Cumhuriyet Altını savcısının koordinesinde yürütülen soruşturmada, köyün su kaynağı ve evlerde kullanılan sulardan İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince alınan numunelerin sonuçları sormaca dosyasına eklendi.

Suyun kaynağından alınan örneklerde görülmeyen kâh bakteri ve bire bir unsurların, şebekenin sair noktalarında bulunduğu tespit edildi.

Köy çevresindeki muhtelif üretimevi ve işletmelere malzeme haiz araçların bölgedeki tıpkısı tesiste yıkandığı ve burada ortaya çıkan kimyevi veya biyolojik maddelerin yer altındaki kırık akarsu borularından içme suyuna karıştığı iddiaları konusunda bölgede kazı yaptırılarak çeşitli örnekler aldırıldı.

Ayrıca Başsavcılık tarafından köyde tetkik beğenmek için mikrobiyoloji ve umum sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak ayrımsız heyet de oluşturulacak. Astronomi, tasarruf suları ve su yatağı başta olmak üzere köyün türlü alanlarında daha mufassal tetkik yapacak.

Köy muhtarının ihmaline müteveccih iddiaları da değerlendiren Başsavcılık, Valilikten konuyla ilgili soruşturma izni aldı.

Öte yandan hastanelere başvuran 147 kişinin ifadelerinin alınmasına bitmeme edilirken, şifahane raporları da sormaca dosyasına ekleniyor.

Vatandaşların içme suyundan etkilenmesine ilişkin soruşturmanın tamamlanması amacıyla Ankara’bile otama gördüğü hastanede 23 Temmuz’da son fail 49 yaşındaki Eyüp Ertem’in ölü açımı raporu bekleniyor.

Yuva köyünde temmuz ayında içme suyundan kaynaklı kusma ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların dahi bulunduğu 148 güç hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin peşi sıra taburcu edilmişti.

Bir kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’da çeşitli hastanelere nakledilen ara sıra hastalara, hunriz ishalle ortaya çıkan, anemi ve akut böbrek yetmezliğiyle seyreden Hemolitik Üremik Gösterge (HÜS) tanısı konulmuştu.

Share: