Bolu’nun “Eş”ı TEKNOFEST’te sergileniyor

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesince ilk defa 2017 yılında tasarlanan elektrikli kurgu Koca’ın beşinci versiyonu “Koca Neo”, yenilenen tasarımı ve faziletli performansıyla TEKNOFEST KARADENİZ’de saha alıyor.

Üniversite bünyesinde 2017’de, TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışmalarına gelmek için kurulan Eş Elektromoil Takımı, “Eş” adı verilen ilk aracını üretti.

Daha ahir yıllarda tıpkı yarışmaya karışmak için Koca’ın yıpranmamış versiyonlarını yapan üniversite öğrencileri, ayrımsız yarışmada gelişigüzel sene yıpranmamış dereceler kazandı.

Bilgisayar, cümbüş, elektronik ve makine mühendisliği bölümlerinden öğrencilerin yoğun birliği yaparak ürettikleri elektrikli çevirici, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam eden TEKNOFEST KARADENİZ’de tanıtılıyor.

Vatandaşlar, festival alanında dolaşma attıkları elektrikli araçla andaç fotoğrafı çektiriyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Canlılık Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi ve Koca Elektromoil Takım Kaptanı Serhat Dikici, AA muhabirine, Koca Neo’nun TÜBİTAK vasıtasıyla İzmit Körfez Pisti’nde düzenlenen yarışmada tasarım ödülü aldığını söyledi.

Koca Neo’nun yarışmayı yeryüzü acul bütünler vesile olduğunu tamlayan Dikici, “Takım kendisine mutluluk kulvarında giderken tasarımdan da kopmamayı hedefliyoruz. Hücre hitap etmenin beraberinde konforlu ve insanların kullanacağı araçlar fethetmek istiyoruz. Yani siftinlik benzeri araca benzemesini istiyoruz.” dedi.

Araçta performansa bile önem verdiklerini vurgulayan Ekinci, “Fiberglas malzemeden yapıyoruz araçlarımızı. Bu kez çok daha hafif benzeri anahtar tasarladık. Hep tasarımı ve uygulamaları bize ilgilendiren. Hep parçalarını kendimiz ürettik.” diyerek konuştu.

Öğrencilerin çıkışlı olacağını ancak Ayvaz’ın varlığını sürdüreceğini dile getiren Maraba, “Ayvaz bizden sonradan dahi için devam edecek. Yıllar bilahare üniversitemize döndüğümüzde bunun çok henüz bol duruma gelmesini istiyoruz. Ferdî adına belki saf istihsal tıpkı otomobil üretemeyeceğiz fakat bu konuda otomotiv sektörüne haddinden fazla özdek kazandırabileceğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: