Borsa haset rekorla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haset yüzdelik 1,37 kazançla 2.868,44 puandan tamamlayarak cemi zamanların en faziletkâr günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü sunu faziletli kur rekorunu 2.877,60 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 38,86 puan artarken, toplam işlem hacmi 57,2 bilyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 3,49, ana ortaklık endeksi yüzdelik 1,13 çoğalma kaydetti. Sektör endeksleri beyninde yeryüzü aşkın kazandıran yüzdelik 5,30 ile ticaret, en çok kaybettiren ise yüzdelik 3,22 ile madencilik oldu.

Analistler, ESIR’birlikte esbak açıklanan enflasyonun arkası sıra zaman dahi Üretici Kıymet Endeksi’nin (ÜFE) yıllık yüzdelik 9,8 artışla beklentilerin altında kaldığını belirterek, veriler sonrası MEMLUK Dalan Bankası’nın (Fed) delicesine dünyalık politikalarında gevşemeye gidebileceği beklentisinin pay piyasalarını desteklediğini kaydetti.

Açıklanan şirket finansal sonuçları dolayısıyla seksiyon ve nasip bazlı ayrışmaların devam ettiğini aktaran analistler, yarın daraç ortamında, İngiltere ve Ekü Bölgesinde sanayi üretimi, İngiltere’da tahaccüm ve BENDE’birlikte mütemmim güven endeksi verilerinin strateji edileceğini söyledi.

Analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 2.900 seviyesinin direnç, 2.850 ve 2.820 puanın bindi konumunda bulunduğunu anlatım etti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin haziranda yıllık yüzdelik 6,9 artmasını bekliyor.

Arındırılmış uran üretimi endeksi mayısta mahiye yüzdelik 0,5 ve almanak yüzdelik 9,1 artım kaydetmişti.

Share: