Brent petrolün varil fiyatı 92,30 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 92,30 dolardan işlem görüyor.

Dün 93,21 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 91,62 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı zaman saat 09.23 itibarıyla kapanışa bakarak yüzde 0,74 artarak 92,30 dolar oldu. Tıpkısı dakikalarda Gün Batısı Teksas türü (WTI) kaba petrolün varili 85,20 dolardan kamera buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, yer daralmasına ilişkin endişeler ve zayıflayan dolar endeksi aktif oldu.

Geçen hafta 113,850’ye kadar sâdır dolar endeksi, bugün 111,627’ye kadar geriledi.

ABD dolarının başka servet birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki düşüş, dolara endeksli petrolü farklı dünyalık birimlerini kullanan alıcılar üzere frapan ağıl getiriyor. Yatırımcıların oranla bağan yer yağı fiyatlarından ihata etmek için alım yapmaya başlaması fiyatlarda yükseliş sağlıyor.

ABD ve Suudi Arabistan ortada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kâh üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim kesintisi kararına ait bitmeme eden tartışmalar da fiyatlar üzerinde etken oluyor.

ABD’nin grubun kararına cebin Suudi Arabistan ile girdiği uyartı ve suçlamaların yaşandığı süreçte, birçok Arap ülkesinden Riyad’la tesanüt ve bindi açıklamaları yapıldı.

Fas, Mısır, Bahreyn, Filistin, Yemen, Umman, Cezayir, Mürekkep Fellah Emirlikleri, Irak ve Kuveyt’ten mütenevvi düzeylerde yapılan açıklamalarda bahis konusu ülkeler, ABD’nin Suudi Arabistan’a alın aldığı tavırda Riyad’ın birlikte yer aldıklarını duyurdu.

OPEC+ grubu 5 Ekim’de Avusturya’nın başkenti Viyana’de planlı toplantıda, günlük yer yağı üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil kısıntı kararı almıştı.

Kararın siyasal olduğu ve Rusya- Ukrayna savaşında Rusya’ya destek anlamına geldiğine ilgilendiren yorumlar yapılırken, OPEC+ grubunun sunma iri ortağı Suudi Arabistan eleştirilerden arz nazik payı almıştı.

Çin’in “liyakatsiz olay” stratejisi talep endişelerine kez açıyor

Dünyanın en şişman kaba petrol ithalatçısı ve ikinci arz nazik petrol tüketicisi Çin’de Kovid-19 salgını kapsamında devam fail “sıfır hadise” uygulaması ise piyasalarda murat endişelerini güçlendirerek fiyatlar üzerinde adi taraflı bastırık oluşturuyor.

Çin, Kovid-19’a cebin, vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “başarısız vaka” stratejisini uyguluyor.

Strateji, karantina, yolculuk kısıtlamaları, toplu testler, imalat, tecim ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması kabil zalimce ve degaje ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın bayağı akışına müdahalenin birlikte kazançlı maliyeti açısından birlikte tartışmalara öğün açıyor.

Brent petrolde ustalık yerine 92,42 ile 92,71 dolar aralığının direnç, 92,13 ile 91,84 dolar aralığının ise bindi bölgesi yerine izlenebileceği belirtiliyor.

Share: