Brezilya’da umum ululuk başkanlığı seçiminin ikinci turunda sandık başında

Brezilya’birlikte halk, heybet başkanlığı seçiminin ikinci turu amacıyla oy vermek üzere kasa başına gidiyor.

Brezilya’de celal başkanlığı seçiminin ikinci turu için oy ödeme işlemi sandıkların yerel saatle 08.00’de açılmasıyla başladı. Yaklaşık 120 milyondan çok seçmenin elektronik oylamayla seçime katılacağı cesamet başkanlığı yarışında, mevcut Heybet Başkanı Jair Bolsonaro ile sakat Cesamet Başkanı ve İşçi Partisi adayı Luiz Inacio Lula da Silva mücadele ediyor. Evcil saatle 17.00’de sona erecek olan görüş ita işleminin peşi sıra önce sonuçların belli olması ve ülkenin eskimemiş ululuk başkanının açıklanması bekleniyor.

Canlı yayında aynı araya gelmişlerdi

Bolsonaro ile Lula, cemaziyelevvel akşam ezanı karşı karşıya geldikleri monitör programında sonuç kozlarını paylaşmıştı. Televizyonda çalışkan yayınlanan ve intihap sandıklarının açılmasından kestirmece 48 saat geçmiş gerçekleştirilen tartışmada herhangi bir iki adayın da fasit olduğu gözlenirken, bozuk Mehabet Başkanı Lula’nın henüz mücehhez olması ilgi çekmişti. Seçme iki adayın de birbirine cebin tekraren “namussuz” ifadesini kullandığı tartışmada İşçi Partisi adayı Lula, son 4 yıldır ülkeyi başöğretmen Bolsonaro’nun minimum ücrete tek bindirim yapmamasını eleştirmişti. Lula, besin fiyatlarında yaşanan artma dolayısıyla ülkedeki ev gelirli vatandaşların şişman ağırbaşlılık yaşadığını vurgularken, kendisinin reislik yaptığı 2003-2010 yılları arasındaki iki dönemde minimal ücrete toplamda yüzde 74 bindirim yaptığını hatırlatmıştı. Lula, göreve gelmesi durumunda yoksullara yapılan harcamaları müzayede sözü vermişti.

Bolsonaro ise remiks yapmamasına esbabımucibe adına Covid-19 salgını ve yaşanan global iktisadi krizi esbabımucibe göstermiş, elinden geleni yaptığını belirtmiş ve Kongre’ye gönderilen 2023 bütçe teklifinde saha almamasına karşın minimum ücreti ayda 229 dolardan 265 dolara (bin 400 Brezilya Reali) yükseltme vaadinde bulunmuştu. Silva’ya “Senin yapacağından daha iyisini yaptık” diyen Bolsonaro, “Yükselişe hazırız. Dünyanın sunu bereketli ekonomilerinden birine sahibiz” şeklinde konuşmuştu.

Lula Covid-19’a ve minimal ücrete, Bolsonaro skandallara odaklanmıştı

İki adayın birlikte birbirini köşeye sıkıştırmaya çalıştığı tartışmada Bolsonaro, Lula’nın ülkedeki bakımsız insanların oyunu alabilmek için biber dolması söylediğini sav etmiş ve yine seçilmesi halinde asgari ücrete bindirim yapacağını açıklamıştı. Bolsonaro, Lula’nın başkanlık döneminde yöntemsizlik yaptığını, bu nedenle sonrasında hapse atıldığını söylemişti. Lula ise karşı tanıdık davada aklanarak hapisten çıktığını ifade etmişti. Lula, Bolsonaro’nun kestirmece 700 bin Brezilyalının hayatını kaybettiği Covid-19 salgınıyla uğraş biçimini eleştirirken, Bolsonaro Lula’nın İşçi Partisi’nin itibarını zedeleyen kazanç skandallarına odaklanmıştı.

Kararsızların oranı yüzde 7

Canlı yayında karşı karşıya yapılan serencam tartışma ile adayların ülkedeki kararsız seçmenin oyunu almaya çalıştığı belirtilmişti. Yapılan sonuç anketlere bakarak kararsızların seçmenler arasındaki oranı yüzde 7 olurken, kâin Şevket Başkanı Jair Bolsonaro’nun görüş oranının yüzde 47, Lula’nın rey oranının ise yüzdelik 53 olacağı hesap ediliyor.

Seçimin önce turunda Luiz Inacio Lula birlikte Silva oyların yüzde 48.4’ünü, Bolsonaro ise yüzdelik 43.2’sini alabilmişti. – BRASILIA

Share: