BUCAK’TA AYÇİÇEĞİ HASADI VE TOPRAK GÜNÜ

Burdur’un Yer ilçesine ilişkin Kestel köyünde gündöndü hasadı ve toprak haset düzenlendi. Ilbay Şanlı Arslantaş, etkinlikte biçerdöverin direksiyonuna geçerek günâşık hasadını başlattı.

Burdur Valisi Ulvi Arslantaş, Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla uygulanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında bakanlık destekli meri ‘Gün Çiçeği Yetiştiriciliği Projesi’nin hasat törenine katıldı. Nahiye’A kapalı Kestel köyünde gerçekleşen izlence ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konuşmaların peşi sıra melli incirinde mebzul ekincilik uygulamaları sertifika töreni, atıl tarım arazileri üzere buğday ve rüşvet tohumu dağıtımı ve çıplak pres belgesi töreni düzenlendi. Programın serencam bölümünde Vali Arslantaş biçerdövere binerek gün çiçeği hasadını başlattı.

Vali Mehabetli Arslantaş, Hep tarımsal faaliyetlerin amacı insanı elan şen daha müreffeh neşelendirmek için. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla işsiz durumdaki ekincilik arazilerinin tarıma kazandırılmasıyla ilişkin çalışmalarımız devam etti. 2021 yılından itibaren dahi tarım alanı kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımız çok muhtelif faaliyetlerde bulunuyor. Gölhisar’da Ceviz Üretimini Geliştirme Projesi, Ağlasun’da Kekik Bitkisi Üretimini Yaygınlaştırma Projesi, Burdur Susam Üretimi Projesi, Yer Gün Çiçeği Yetiştiriciliği Projesi, Çeltikçi Siyah Altınım Çörekotum Projesi, Çeltikçi Senin de Bir Zeytinliğin Olsun Projesi, Altınyayla Kıraç Arazilerde Badem Üretimini Ihya Projesi, Buğday Üretimini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında ırkın ıslahı, Melli İncirinde İyi Tarım Uygulaması Projesi kabil çeşitli başlıklar altında Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bile faaliyetlerini bitmeme ettiriyor. Bire Bir kısmına başladık sonuna geldik, tıpkı kısmında hazırlıklarımız bitmeme ediyor. Arkadaşlarımız korkulu tıpkı şekilde çalışıyor dedi.Share: