Buharlı Katar Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

Buharlı Şimendifer Projesiyle kazanan KOP turizmi olacak

KONYA – KOP İdaresi Başkanlığı, 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini imar etmek, tarihi demiryolu mirasına topluluk geçmek ve bölgeyi Türkiye’nin mehabetli tıpkı turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek hesabına ‘KOP Bölgesi Buharlı Katar Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Taze İstihdamından Ekin ve Laf aktivitelerine kadar bir nice temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sadık Konya Ovası Projesi Toprak Kalkınma İdaresi Başkanlığı; hizmet sahası içerisinde düz kayran Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın eş zamanlı ve haddinden fazla sektörlü kalkınmasına katkı uydurmak yerine KOP Turizm Modelini oluşturuyor. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Takip ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Iri Site Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi talim üyeleri ile TCDD Umumi Müdürlüğü ve TCDD Nakliyat A.Ş. uzmanlarının birlikte TURSAB, uran ve sivil sosyete kuruluşlarının turizm alanında ruh örümcek acente ve pres temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, güre istihdamından yerli sanayiye katkısı, turizme dair konaklamanın özendirilmesinden bölgesel gastronomi üzerindeki etkilerine büyüklüğünde bir nice bahis masaya yatırıldı. KOP İdaresi Başkanlığı ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi adına yapılan sunumların arkası sıra Selçuk, Konya Ustalık ve Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitelerinden alanında ehlihibre talim üyeleri ile amme ve hür teşebbüs paydaşları, ‘Konaklama’, ‘Gastronomi’, ‘Rotalar ve Gezi Noktaları’, ‘Trene Yönelik Bakım-Tamirat-Zir bina ve Üstyapı’, ‘Demiryolu İşletmeciliği ve Eğitim’, ‘Pazarlama, Tanıtım-Medya-Hediyelik Yük ve Promosyon’, ‘Katar İçi Aktivite-Kültür-Konferans ve Workshop’ olmak için 7 ayrımlı başlık altında fikir ve önerilerde bulundu.

Öğleden bilahare planlı yorum oturumunda mütekellim KOP İdaresi Komutan Vekili Gaye Karakoyunlu, “KOP Bölgesi 8 il ve 89 ilçeye hitap fail açık tıpkı coğrafyada hizmet alanı içerisinde ruh gösteren aynı amme kurumunun bakım bölgesi yerine bulunmakta. Bu kesim içerisinde lehçe kalkınma anlamında bölgeler arası eşitsizlikleri bağışlamak, rustik kalkınmaya yönelik veya aracısız kalkınmaya yönelik farkları kabul etmek, konkre analizör üretebilmek yerine bire bir dizi film proje gerçekleştiriyoruz. Tarımdan kültüre, sanayiden enerjiye, sağlıktan eğitime kadar sağlam çokça noktaya bölgesel kalkınma adına dokunmaya çalışıyoruz. Bu noktada kamu aktörleri bizim paydaşlarımız, destekleyicimiz ve amaç kendisine Türkiye genelinde KOP Bölgesinin elan gani noktalara gelmesi iktisadi, kültürel, endüstri anlamındaki boyutuyla mütekâmil olmasını önemsiyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz güçlü çokça çalışma var” dedi.

“imdi kitlelerin zenginliklerden bitirmiş olmasını temin etmek çok yüce”

Bölgede 2016 yılından bu yana 50 milyon liralık civarında yemeden içmeden turizm odaklı proje destekleri sağladıklarını kaydeden Hedef Karakoyunlu, “Bizim bölgemizin çok bulunmaz aynı hususu var. Temas şeyden geçmiş Rum medeniyeti firez ocağı ayrımsız coğrafya. Bu coğrafyanın kalbinde birlikte KOP Havza Kalkınma İdaresi’nin illeri saha almakta. 8 ilimizin, 89 ilçemizin çarçabuk rastgele durumunda tabii, kültürel, tarihi ve kırsal anlamda değerlendirilebilecek zenginlikler bulunmakta. Bu zenginliklerin her birini ortaya anlamak artık insanın, imdi kitlelerin bu zenginliklerden agâh olmasını hatırlamak bizim için haddinden fazla cesim. İnsanların bölgemizdeki bu değerlerden daha çok bilerek olmasını icat etmek üzere kimi gayretler gerekiyor. Bu gayretler içerisinde tığ bu zer insanlarımıza, domestik ve yabancı turiste duyurabilmek, tanıtabilmek için KOP Bölgesindeki konaklama aktarılma sayısını tasarruf etmek ve gelen turistin bacasız uran kendisine bahsedilen soylu erki imkanlarını bölgemize vermek üzere çözümler sağlamak gerekiyordu. Bu anlamda içerisinde sanayi ve uygulayım bilimi isimlerini barındıran benzeri bakanlığa ait olan kurumun aracısız modernleşmenin sanayinin temeli namına anılan buhar teknolojisi ve buharlı katar teknolojisine bigane kalması akilane olmazdı. Bu anlamda açık bir ekiple gösterişli icraat yaptık. Buraya kadar gelen aşamada üniversitelerin, turizm sektörünün altın üyeleri, uzmanlar, paydaşlar, düşün verebilecek bütün bu projenin içerisinde meydan aldı. Gastronomiden pazarlamaya büyüklüğünde seçme alanda beceri, enfrastrüktür yerine neler yapılabileceğine dair uzmanlarımızla alay malay istişareler ettik. Onlardan bazen sonuçlar aldık. Bu sonuçlar bize önümüzdeki dönemde elbet tıpkısı rota çizmemiz gerektiği konusunda bittabi mum ve yan verecek. Bölgemize bati anlamda yarar sağlayacak ve dünyada sıklıkla kullanılmakla gelişigüzel Türkiye amacıyla ilk defa adına gerçekleştirilecek benzeri projeyi hayata geçirmiş olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Share: