Bulgarların Noel öncesi Edirne’de alışveriş trafiği arttı: Bizim vatandaşımız eşit sorup gidiyor

Edirne’dahi cuma namazı günleri kurulan Kavim Pazarı, Noel öncesi Bulgar turistlerin akınına uğradı. Bulgar levasının bugün 10,13 Türk lirasına balya gelmesi nedeniyle Bulgaristan vatandaşları, alelhusus kentteki market ve umum pazarlarına rağbet gösteriyor. Gıdadan kıyafete sülale tekstilinden bir nice ürüne bağlam gösteren Bulgarlar, torba ve valizlerini doldurarak ülkelerine dönüyor.

“BURAYA GELDİK Mİ BAMBAŞKA OLUYORUZ”

Bulgaristan’dan Noel alışverişi üzere geldiğini anlatım eden Orhan Bayramali, “Yılbaşı için bağış almaya geldik. Bize makul geliyor, memnunuz. Buraya geldik mi, bir apayri oluyoruz. Giysi, manto, ayakkabı, anca şeyler. Burada daha adamakıllı, henüz kalitelisini alıyoruz. Filhakika şurada Bulgaristan’ın hepsi burada ki. Bahis, bitişik burada, bütün burada. Bulgaristan’bile de var insanlar ama kiminin imkanları artık geliyor buraya. Paran olunca hangi alınmıyor ki?” dedi.

“ONLAR GELMESE AÇ KALIRIZ”

Pazarcı esnafı Atakan Alırat, Bulgarlar sayesinde aksiyon yaptığını belirterek şunları söyledi: “Bizim vatandaşımız almıyor kim. Bizim vatandaşımız üstüne da bakmıyor. Onlar gelmese haris kalırız biz. Bizim benzeri liramızın değeri namevcut. Onların bire bir lirası burada 10 liralık geçiyor. Onlar burada alışveriş yaparken zevk alıyorlar, ahraz alıyorlar, yani. 1 lirası 10 lira. Bizim paramız zer olsa biz bile oraya gideriz. Çok satamıyorsun amma geçinecek kadar satıyorsun. Gelsinler, onlar bize atlatmak veriyor. Onların yardımıyla satıyoruz malları” dedi.

“BİZİM VATANDAŞLARIMIZ FİYAT SORUP GİDİYOR”

Münasebet esnafı Suat Delecek, “Onlardan aldığımız servet bizi istiğna ediyor ama özlük vatandaşımızın gelgel gücü olmadığı üzere o tığ de külfet yaratıyor. 5-10 liralık atıştırmalık almaya etkin vatandaşımız var. Oldukça bu bizi rahatsız ediyor. Zaman Zaman tığ kendimiz ağırlama ediyoruz. Olanaklarımızı sunmaya çalışıyoruz ama üzülüyoruz. Yılbaşı geliyor, bir nice ev belki evine kuruyemiş, mandalina sokamayacak ama ego yurttaş olarak kişi şahsıma söylüyorum. Mahzunca, kişi bütçemden 3 kilogram mandalina, 2 kilo portakal, benzeri şeyler alıp biraz komşuma izaz etmeyi düşünüyorum. Bulgarlar sandıkla alıyor, ne kilosu. Sabık hafta kasa kasa götürdüler buradan. Çerezler desen 3-5 kilogram. Düşünüm yani. Bizim vatandaşımız fiyatı soruyor, gidiyor. Ne yapsın garibim. Yapacak ayrımsız öz namevcut” ifadelerini kullandı.

Share: