“Bunların kaşıntıları var” deyip devletin polisini dövdürmek üzere insan çağırdı

“Bunların kaşıntıları var” deyip devletin polisini dövdürmek üzere kayırıcı çağırdı

Muayenesiz ve sigortasız araçla yakalanan ehliyetsiz güdücü:

“Kafama dahi sıksanız o arabayı yakarım amma vermem”

AKSARAY – Aksaray’de muayenesiz, sigortasız araçla trafikte yakalanan ve savcılıkça aranması olan sürücü aracının bağlanacağını duyunca telefonla aradığı kişiye polislerin kaşıntısı olduğunu söyleyerek, “Burada âdem kesiyorlar, 10 emanet şapadanak üzerimize çullanıyor. Aksaray’ı topla gel bunların kaşıntıları var” diye niteleyerek koca çağırdı. Aracının değerli olduğunu belirten ve agresif tavırlarla memurlara zor çıkaran sürücü, “Ben deliyim, Kafama de sıksanız o arabayı yakarım ama vermem” dedi.

Görüngü, İstiklal Mahallesi Raşit Daldal Caddesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye bakarak, Aksaray İl Inanma Müdürlüğüne tutkun Narkotik Suçlarla Uğraş (NSM), Gidiş Geliş Bakı ve Güvenlik Şubesi ekipleri kentte hayat ve güvenin sağlanması üzere rutin aplikasyon yaptı. Mahalle ve çarşı bekçilerinin üstelik katıldığı uygulamada ikircim konusunda 42 AAP 556 plakalı otomobile “Dur” ihtarında bulunuldu. Durdurulan çevirgeç, çoban ve gelgeç üzerinde sorgulama fail polis ekipleri aracın muayenesiz ve sigortasız, güdücü Tayfur İlban’ın ise çıtırbom olduğunu tayin etti. GBT sorgulamalarında ise güdücü Tayfur İlban ile yanı sıra kâin kardeşi Sezer İlban’ın bile aranması olduğunu belirledi. Bunun üstüne polis güçleri trafik polisleri uzlaştırıcı otoparka çektirmek amacıyla kurumlu çağırdı. Aracının otoparka çekileceğini duyan türedi çoban Tayfur İlban polis ekiplerine kaba ve agresif tavırlarıyla müşkül çıkarttı. Polis memurlarına olmadık sözler belirten ehliyetsiz çoban Tayfur İlban telefonla ablası olduğunu argüman ettiği birini arayarak polis güçleri memurlarının herif kestiğini, kaşıntıları olduğunu belirterek eş çağırdı. “Basın gelin buraya” diyen çoban İlban, “Alo Fatih mahallesinin girişine ayrımsız gelsene burada âdem kesiyorlar ya 10 yaşama gürpedek üzerimize çullanıyorlar, ayrımsız bas gel Aksaray’ı topla gel bunların kaşıntıları var” dedi.

“Kafama sıkın, canımı alsınlar bu arabayı vermem”

Telefonla konuşurken tepkilerine bile bitmeme fail güdücü İlban, “Benim kafama da sıksanız canımı da alsanız alamazsınız o arabayı yakarım aslında da vermem. Arabayı vermem ben. Kuran’a ahit ettim. Benim bu arabam bilcümle polisler tarafından hakeza oldu. Ben vermem, ben deliyim. Benim burada kafama sıksınlar, benim canımı alsınlar, ego bu arabayı vermem. Dört yıldır bu arabaya düzentileme harcadım iş. Ben korkmam, Allah’tan başka kimseden korkmam. Dünyaya yegâne tabanca geldim kimseye de kendimi yedirmem. Benim kafama sıkın başından vermem benim dört yıldır emeğim var” diyerek ağırlık anlar yaşattı.

“Cesamet memuruyum bana dokunmayın”

Çap memuru olduğunu belirterek polis güçleri ve bekçilerin namına dokunmamasını talip güdücü İlban, “Devletin memurunu çekemezsiniz ben da ululuk memuruyum benim birlikte haklarım var. Arabamı bağlamayın ehliyetli biri geliyor cezamı yazın arabamı almaya geliyorlar. Yeterli biri geliyor. Beni bırakın ego üstelik memurum, bana dokunmayın. Ego sakinim, dokunmayın. Gücünüz bana mı yetecek” diye niteleyerek alkış tuttu. Polislerin sabrını sonuna büyüklüğünde adeta sınayan sürücü İlban yumruk kullanılarak gözaltına alınıp aksi bilezik takılarak polis aracına bindirildi. Şahsın yapılan kimlik kontrolünde Bağıntı Evlerinden çıktıktan sonra kısa müddet memurluk yaptığı ve pandemi döneminde tenkil aldığı öğrenildi. Muayenesiz ve sigortasız çevirgeç bağlanarak albenili ile otoparka gecikilirken, sürücüye ehliyetsiz vesile kullanmaktan 3 bin 674 TL, aracının muayenesinin olmamasından 427 TL, sigortasız vesile kullanmaktan 196 TL atılmak amacıyla toplamda 4 bin 297 TL trafik cezası kesildi. 2 kardeş ifadeleri içerlemek amacıyla polis güçleri merkezi amirliğine götürüldü.Share: