Burdur gündem: Burdur’da akşamyıldızı bitkisinin yeni türü keşfedildi

BURDUR’un Altınyayla ilçesi sınırlarındaki Karanlıkdere Kanyonu Beğeni Parkı’nda 2 yıldır planlı araştırmalarda, turpgiller familyasının akşamyıldızı cinsine ilişik yıpranmamış tuhaf keşfedildi. Nebat, ‘Burdur akşamyıldızı’ adı verilerek, bilgi dünyasına tanıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Huy Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü Burdur 6’ncı Havza Müdürlüğü aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı Gelişme Planı kapsamında yapılan toprak çalışmaları sırasında, akşamyıldızı cinsine ilişkin örnekler toplandı. Bu örneklerin Türkiye’üstelik aşina akşamyıldızı türlerinden morfolojik kendisine ayrımlı özelliklere ehil olduğu görüldü ve 2 yıl süresince bitkinin hem çiçekli hem da meyveli dönemlerinde müşahede yapıldı. Ayrıca türün fert sayısı, yayılış alanı, habitat özelliği ve coşkunluk kategorisi üzere özellikleri üstelik değerlendirildi.

‘BURDUR AKŞAMYILDIZI’ HAIN VERİLDİÖnemli sıkıntılı içi ve dar dışı herbaryumları müzakere edilip, akşamyıldızı cinsine ilişik örnekler incelendi ve toplanan örneklerin sunu mümasil türlerden farklılıkları ortaya konuldu. Yapılan morfolojik incelemelerde türün varaka, çiçek ve tüy özelliğinin başka akşamyıldızı türlerinden farklılık gösterdiği kaydedilip, marifet dünyası üzere yeni bitki türü olduğuna karar verildi. Antrparantez yavru yüzeyi ve çiçek tozu özellikleri bile taramalı elektron mikroskobuyla çalışılan doğruluk ‘Burdur akşamyıldızı’ (Hesperis burdurensis) adı verildi.GEÇERLİ ASIL NAMINA BİLİM DÜNYASINA TANITILDIElde edilen hep veriler değerlendirilerek, makale haline getirildi. Yazı, Magnolia Press eliyle yayımlanan ve bitki, su yosunu ve mantar hastalığı taksonomisi üstüne bilimsel yayınları olan ‘Phytotaxa’ isimli uluslararası hakemli dergiye bile sunuldu. Lüzumlu hakem değerlendirmeleri sonucunda kabul düz makale, ‘Phytotaxa’nın ilkgüz sayısında yayımlandı. Böylece ‘Burdur akşamyıldızı’, makbul tür kendisine bilgelik dünyasına tanıtıldı.GARIP SAYISI 32’YE YÜKSELDİDünyada kısaca 50 türle kumar edilen cinsin Türkiye’deki nev sayısının, ‘Burdur akşamyıldızı’ ile 32’ye yükseldiği belirtildi. Akşamyıldızı cinsinin düz aldığı turpgiller ailesinin; lahana, tere, turp üzere iktisadi öneme cemaat bitki türlerinin birlikte bezen bitkisi kendisine yetiştirilen şebboy kadar türleri da içerdiği kaydedildi. Akşamyıldızı cinsinin gâh türlerinin da gösterişli çiçekleri ve yalabık kokularından ortalık bezek bitkisi adına yetiştirildiği belirtildi.

Share: