Burdur’da çıkan orman yangını arama altına makbuz

Burdur’un Kenar ilçesinde çöplükte sâdır ve ormanlık alana sıçrayan yangın, alarga ve karadan müdahaleyle arama altına alındı.

Kestel köyü Aladağ mevkisindeki mezbele alanda başlayan coşkunluk, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı.

Yangına engelleme için bölgeye 2 helikopter, 2 tayyare ve Bucak Belediyesi ile Yer Orman İşletme Müdürlüğü itfaiye aracı ekipleri gönderme edildi.

Havadan ve karadan kısaca 2 saat süren müdahaleyle cuşuhuruş arama altına alındı.

Bölgede soğutma çalışmaları bitmeme ediyor.

“Vatandaşın duyarlılığıyla yangınların çıkmasını önleyebiliriz”

Yer Kaymakamı Erol Tanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki çöplükte güzeşte başlayan yangının söndürüldüğünü ancak bugün hasis tıpkısı kıvılcımın rüzgarın etkisiyle yangına dönüştüğünü söyledi.

Çöplükte başlayan yangınların mufassal müddet ahbapça yanabildiğini tamlayan Tanrıkulu, şunları kaydetti:

“Kestel köyü Aladağ mevkisindeki ormanlık alana sıçrayan yangında 8-10 dekarlık alan zarar gördü. Çokça şükür yangını, önümüzdeki tepeyi aşmadan havandan tayyare ve helikopterlerle, karadan da ekiplerin müdahalesiyle taharri altına almış durumdayız. Tepenin ardında çokça degaje bire bir orman alanı var, Allah’tan canlı ve hızlı benzeri mücadeleyle durdurduk. Vatandaşlarımızdan öğün kenarlarındaki alanlara çöplerini bırakmamalarını, doğaya sigara izmariti atmamalarını istek ediyoruz. Maatteessüf öğün kenarlarına atılmış âdeta benzeri sigara izmaritinden ağır sıklet yangınlar meydana gelebiliyor. Bunlara dikkat edersek orman yangınlarının çıkması azalacaktır. Vatandaşlarımızın duyarlılığıyla yangınların çıkmasını önleyebiliriz.”Share: