Burdur’da moskof atılmış giderilmiş tesisi çöpten zindelik enerjisi üretmeye başladı

Burdur Belediyeler Birliği Zalimce Atılan Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi’nde çöpten faaliyet enerjisi üretilmeye başlandı.

Burdur Valisi Büyük Arslantaş, Büğdüz köyü yağız yolu üzerindeki tesiste düzenlenen “çöpten evvel doğal gaz alım ve neşelilik üretim” töreninde yaptığı konuşmada, hayata geçirilen projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Daha fena hâlde ayrımsız çevre, ati kuşaklara elan iyice benzeri talih terk sevdasıyla projeye başlandığını belirten Arslantaş, “Burada tahminî 1,5 megavat gücünde tıpkısı enerjiden bahsediyoruz. Bugün yıpranmamış başlamış olsak da ceberut atıkların cem merkezlerinden toplanmasıyla bu miktar artacak. İlimize oflaz iyi olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Burdur Belediyeler Birliği ve Bucak Belediye Reisi Emrullah Ünal bile Çeltikçi ve Karamanlı nakil istasyonlarının faaliyete geçerek Bucak, Çeltikçi ve Karamanlı bölgelerinde oluşan çöpün tesise taşınmasına başlandığını anlattı.

Çöplerin tesiste ayrıştırılarak ambalaj atıklarının dümbelek dönüşüme gönderildiğine belen eden Ünal, şöyle konuştu:

“Organik atıklar ise ‘Biyometanizasyon’ yararsız gaz tesisinde biriktirilmeye başlanmıştır. İlk gaz alımı gerçekleştirerek elektrik üretimine zaman jeneratörümüzü ateşleyerek başlayacağız. Uray başkanlarımızın fedakarlıkları neticesinde Burdur genelindeki çöpler bertaraf edilerek bu çöpten enerji elde edecek tesisin ana amacına hizmet etmeye başlaması sağlanmıştır. Katkılarından dolayı ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a, valimize, milletvekillerimize ve uray başkanlarına teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların peşi sıra organizasyon protokol üyelerince kurdele kesilerek hizmete alındı.

Vali Arslantaş, erke üreten makineyi çalıştırtırdı.

Törene, DOĞRU Öğür Burdur milletvekilleri Küçümseme Özçelik ve Yasin Misyon ile siyasal partilerin temsilcileri bile katıldı.Share: