Burdurlu Besici: “Boşaltmak İçin Uğraşıyoruz, Bizi Tüketmek İçin Uğraşıyorlar”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’un Yeşilova ilçesi Bedirli köyünde hayvancılıkla uğraşan Osman Erkil, sıkıntılarını CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut’a anlattı. Erkil, “Bundan Sonra sona geldik. Ben hayvanları kestireceğim ki bankadan çektiğim krediyi yatıracağım. Giysi üzere uğraşıyoruz. Bizi bezdirmek amacıyla uğraşıyorlar” dedi.

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Burdur’un Yeşilova ilçesi Bedirli köyünde üreticilerin sorunlarını dinledi. Önceden ustalık yaptığını, ayağından sakatlandığı için hayvancılıkla uğraşmaya başladığını anlatan Osman Erkil, küsurat maliyetlerden yakındı. Erkil, şöyle konuştu:

“DANALAR 4 AYDIR ELİMDE ZARARINA BEKLİYOR”

Üretici Osman Erkil şunları söyledi;

“Benzen doğrusu belli, benzen zararda bunu cümle biliyor. Bu yemle doğrusu karşılığı namevcut mahsus tıpkısı yere büyüklüğünde dayandık sona geldik. Imdi yegâne hayvanı kesime çıkaracağız yemleme alacağız. Yetmeyecek yegâne elan çıkaracağız yemleme alacağız. yegâne henüz derken elimde para yokken yaptırdığım besihane yakın tıpkı zamanda ölecek, yersiz tıpkı alan olarak kalacak. Danalar 4 aydır bekliyor kesilecek. Maliyeti bize 120-125 bin liralık. Şu zaman 95 bandında ve danalar 4 aydır elimde zararına bekliyor. Kaldırdığımız verim mahsus. Bizim sistem kabilinden dededen kalma haddinden fazla tarlamız yok. Bu saatten sonra hazır almaya kalkarsan bu işi yapamazsın, ika. İşçi yerine tıpkısı yerde çalış geçinmeye çalış geçinebilirsen.

“BU POLİTİKA HAYVANCILIĞI BİTİRMEK İÇİN YAPILAN POLİTİKA”

İşte hayvan burada, sağılan sütü bile göstereyim, dökülen yemi dahi göstereyim. Bu zooloji 12-13 kilo yem yiyor. Tümce hesabını otursun yapsın. Başka tarafta danalar 4 aydır bekliyor. Borcum var.  Yapılması müstelzim endeksli çıkması lazım. Yemi kaldırıyorsan sütü da kaldır. Bulunmayan sütü elde etmek istemiyorsan yemleme o ahit kalsın, müdahale ten. Süte rehavet yaptın, demin küçükbaş hayvanı baskıladın, o ahit yemi dahi baskıla. Değme öz endeksli olsun. Yapılır mı? Yapılır. Amma isteyen var mı? Yok. Bu siyaset neden sürdürülüyor; üretim bitsin, hep hazıra alışsın evet sonradan? Ego maharet yapıyordum. Ayağımdan sakatlandığım üzere hayvancılığa döndüm. Tamam dedim bundan verim alacağız, 3 çıngı bala var doyuracağız. Bu üstelik bitiyor, tığ nereye gideceğiz. Ayağım sakat yine ustalık yapamam. Kayırıcı yaptırsa üstelik parasını vermiyor. Hayvancılık yapıyoruz, aha orada karı yegâne başına sağım yapıyor. Çıkıp çocuklara yemeği pişirecek. Bunun bir sonu yok. Bu yöntem hayvancılığı tahsis etmek için yapılan politika. Bunun apayrı bir açıklaması bulunmayan.”

“FAYRAP ETMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ. BİZİ TÜKETMEK İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

“Imdi sona geldik. Ego hayvanları kestireceğim kim bankadan çektiğim krediyi yatıracağım. Ortaya Koymak üzere uğraşıyoruz. Bizi bezdirmek için uğraşıyorlar. Yem fiyatları firma firma değişiyor. 330 diyen var 380 diyen var. Ekim, kasım aylarında bazen bilirkişiler tarafından yemleme fiyatlarının 400’ü aşacağı, imdi akse geleceği söyleniyor. Saman, arık tıpkısı saman 2 lira evet mu? Kuru tıpkısı saman bu. Eksantrik memleketlerde bu yer samanı sıska kalması üzere hayvanların altına atıyorlar. Tığ yedirmeye çalışıyoruz. 2 liraya saman peki mu? 1 ton küspe bin lira tamam mu? Küspe bu, atık materyal. Atık gereç bin lirayı esbak, 1 silaj 2 bin liradan bahsediliyor. Ben ne alıp hangi yedireceğim bu hayvana? Haydi şu hayvana aldım verdim. Bu efsanevi bana 2 bin lira benzen verecek mi? Filhakika mevsim ateş. Bu işin sonu bulunmayan. Genişlik çok 2-3 kamer daha dayanırız, sonradan sistem kestirmeye başlar. Ben kestirmeye başlayacağım. Burada 3 tane sütleri ferah olan efsanevi var ama kesime gidecekler. Çünkü karşılığı bulunmayan.

“HAYVANCILIĞI BİTİRİRLERSE SEÇME MOLEKÜL BİTER”

Ekincilik kredinin toplantısına gittik. Orada umumi komutan dedi kim; ‘çiftçiye bitmeyen kredi açılacak’. Çokça domuzuna, sevinmiştim. Buraya geldik, sordum kim bilirkişiye, amirine, müdürüne. Dedi ki bana, ‘o fermandı’. Hani sonsuz güven vardı, benim krediler yoğun gitti. Yemi ben alıyordum, benzen param geldiğinde veriyordum. Ekincilik kredide şimdi yasak. Niçin; peşin olduğu için. Hani bize zevalsiz itimat vardı. Bana sütün parası 3 ay sonradan geliyor. Hayvancılığı bitirirlerse temas madde biter. Ben bundan sonra burayı dolduramam. Yine hayvan alamam. Ego burayı uğraşarak yegâne başıma yaptım. Deminden bunlar giderse ben gine toparlayamam. Bu hayvanı satarken soruyorum, ‘süt hayvanını kaça alırsın?’ 15 bin liraya alırım diyor. Bana yıpranmamış bir efsanevi getirirsen ego kaça alacağım diyorum; 35 bin teklik diyor. Ben üzerine 20 bin teklik koyup tıpkı hayvanı gine mı alacağım?  İhtiyacım var, yemi karşılamıyor. Bunların hepsi tekerlek teker kesime gidecek. Burası üstelik bitecek. Bu mevsim bura biter. Bu şekilde giderse buranın devamı gelmez. Bu sonuç.

“BİLEREK YAPILAN BİR UYUM”

Bunun çaresi çok gösterişsiz; bana bariyer oluyorsun, süte bariyer oluyorsun, besiye engel oluyorsun, o antlaşma yeme birlikte engel ol, samana üstelik bariyer ol, küspe, silaj onlara de engel ol, mazota birlikte bariyer ol. Olamıyorsan o ahit bırak kim ağızotu çıkıyorsa benim sütüm birlikte çıksın, etim de çıksın. Bunlara sebep müdahale ediyorsun. Bu kasten yapılan tıpkısı düzen. Hayvancılığı bitirecek, ürettirmeyecek, hazıra alıştıracak. Sonraları ne yapacaksın; memleket mi değiştireceksin, cenk mı çıkacak? Ulus aklını başına toplasın, yıllardır söylüyoruz. Gele gele kapsam bu.”Share: