Bursa, Arsıulusal Türk Kültürü TeşkilatıKültür Bakanları 39. Daimi Konseyi’ne familya sahipliği yaptı

Bursa, Uluslararası Türk Kültürü TeşkilatıKültür Bakanları 39. Daimi Konseyi’hangi ev sahipliği yaptı

BURSA – Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı Ekin Bakanları 39. Daimi Konseyi’hangi aile sahipliği yaptı. Tıpkı yıldır Türk’ün firez sancağını Bursa’de başarıyla dalgalandırdıklarını tamlayan Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, “Bir kutup yıldızı gibi, ikbal coğrafyamızın uzandığı temas yerde parıldamaya devam edecek, öncü ve emsal site özelliğimizden taviz vermeyeceğiz” dedi.

TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Dönem Toplantısı’nda Türk Dünyası Hars Başkenti unvanını düz Bursa, unvanı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devredeceği Konseyin 39. Gün Toplantısı’na karı sahipliği yaptı. Atatürk Kongre ve Firez Merkezi’nde başlayan Daimi Konseye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Firez Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Hars, Hikmet, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Firez Bakanı Atageldi Şamuradov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Ekin ve Spor Bakanlığı Ekin Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Vekil Asamblesi Umumi Sekreteri Mehmet Ülker Asker, Uluslararası Türk Akademisi Başkanvekili Abes Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, YANLIŞSIZ Tümen Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Bursa, sancağı layıkıyla taşıdı

Konseyin açılışında konuşan Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk Dünyası Hars Başkenti projesinin bu yıl üstelik hedefine ulaştığını belirterek, “Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması, kentlerin kültürel ayrımsız bellik değeri kazanmasını sağlıyor. Bu çerçevede 2013 yılında Eskişehir’üstelik, 2018’dahi Kastamonu’da eş sahipliği yaptığımız Türk halkları ekin şöleninin sonuncusunu Bursa’bile benzeri kez elan gururla hayata geçirdik. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatkâr, akademisyen ve entelektüeller kültürel etkileşim ve deneme paylaşımında bulundu. Kıvançla rapor ediyorum ki evcil yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz altın kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Kültür Başkenti projesi bu sene dahi hedefine ulaşmıştır. Medeniyetler şehri ve Osmanlı’nın başkenti Bursa, göre taşıdığı ‘Türk Dünyası Firez Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan kültür ve sanatının sunu mefret merkezlerinden Şuşa şehrine devredecektir. Şuşa varlıklı tarihiyle, Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu kadim hars beşiği, yeniden diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır” dedi.

Cihan devletinin doğduğu topraklar

Bursa Büyükşehir belediye reisi Alinur Aktaş üstelik kültür başkentliği unvanını Özbekistan’ın Hiva kentinden Bursa’ya devredilmesinin arkası sıra 1 sene geçtiğini ve öğün sırasının daha çok Azerbaycan’ın Şuşa kentine geldiğini söyledi. Bursa’nın, bu coğrafyanın gördüğü bildirme nazik medeniyetin temellerinin atıldığı bayrı ayrımsız kent olduğunun altını çizen Başkan Patal, “Bu topraklar ayrımsız dünya devletinin doğduğu topraklardır. Asya’dan, Ortadoğu’dan başlayıp, Avrupa’nın derinliklerine kadar uzanan o yetişkin rüyanın gerçeğe dönüştüğü, kilidinin açıldığı düz Bursa’dır. 2022 yılı Türk Dünyası Başkenti Bursa yerine; bugüne büyüklüğünde bakanlığımız, valiliğimiz, TÜRKSOY ve site dinamiklerimiz ile birlikte hem Bursa’mızda hem güçlükle içi ve yurtdışında panelden sempozyuma, gala konserlerinden tanıtım günlerine ve arsıulusal fuarlara varıncaya büyüklüğünde bir nice kombinezon ve etkinlikte Bursa’mızı anlattık, değerlerimizi tanıttık. Türk dünyası şaheserleri konseri, nevruz kutlamaları, Türk dünyası temalı geleneksel el sanatları festivali, Arsıulusal domestik yönetimler konferansı, ‘Tuna’dan Orhun’a harir yolu rallisi, Ikbal coğrafyamızın sesi Mevlid-i Mübarek programı, Manas haftası etkinlikleri, Türkiye’dahi ve dünyada Türkçenin öğretimi çalıştayı, ‘Orhun’dan Orhan Gazi’ye’ kazı bilimsel yolculuk etkinliği, Türk dünyasında eş ve moda arsıulusal sempozyumu ve Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali kadar etkinliklerimiz öne sâdır etkinliklerden hoppadak birkaçı. Yıl süresince düzenlediğimiz ulusal ve uluslararası etkinliklerle, şehrimizi Türk dünyasının kalbi yaptık” diyerek konuştu.

Türk dünyasının kutup yıldızı

Yaptıkları etkinliklerle Türkiye’ye ve Türk dünyasına heybetli katkılar sunduklarını rapor eden Başkan Patal, “Tabii ki Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız hasebiyle yaşadığımız coşku burada bitmiyor. Tığ üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Bir kutup yıldızı üzere, ikbal coğrafyamızın uzandığı değme yerde parıldamaya bitmeme edecek, avangart ve eş kent özelliğimizden ödün vermeyeceğiz. 2021 yılı Teşrinievvel ayında Hiva’dan aldığımız sancağı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devrediyoruz. Ego inanıyorum kim, çıktı Türk Dünyası Ekin Başkenti unvanı takanak olan birlik şehirlerimiz, bu mutlu görevi göre namına getirecek, dünyanın gelişigüzel yanındaki kardeşlerimizin sesi soluğu olmaya, geleneğimizi kültürümüzü yarınlara taşımaya bitmeme edecektir” dedi.

Başbuğ Lüle Taşı, ayrıca ekin başkentleri arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir aynı suret dönüştürülebilmesi ve bunun da kurumsal bire bir çatı altında yürütülebilmesinin sağlaması için “Türk Dünyası Ekin Başkentleri Birliği” kurulmasını de Konsey’e teklif etti.

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Melik Raev da teşkilatın 30 yıllık geçmişiyle Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılmasına direkt yardım sunduğunu söyledi. TÜRKSOY’un Türk dilini mütekellim halklar ortada altın tıpkısı köprü olduğunu dile getiren Raev, sorumluluklarını namına yayımlamak için canla başla çalıştıklarını kaydetti.

Gönlümüz ferah

Bursa Valisi Yakup Canbolat de Bursa’ya TÜRKSOY aracılığıyla verilen vazifenin hangi kadar cesim ve nadir olduğunun gelişigüzel ant bilincinde olduklarını kaydetti. Canbolat, “Bu anca bire bir vazifeydi ti koskoca Türk dünyasının temsilciliğini yapacaktık. Bu unvanı gerçekten külah ettiğimize inanıyoruz. Bize güvenen Bakanlığımızın güvenine sonuna büyüklüğünde topluluk çıktık. Geriye dönüp baktığımızda ‘keşke’ diyeceğimiz benzeri hususa rastlamadığımız amacıyla Bursa namına gönlümüz gür. Tüm etkinliklerimiz koskoca Türk dünyasının birliğine, beraberliğine katkı sunacak nitelikteydi. Lazım konukların ağırlanmasında, ister etkinliklerde gerekse birlikte gayretimizde bire bir kusurumuz olmamıştır inşallah” dedi.

Toplantıda söz alan konuk ülkelerin bakanları dahi yaptıkları konuşmalarda Türk firez ve geleneğinin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bağlanak ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Konseyin açılış toplantısının peşi sıra Nazır Mehmet Nuri Ersoy ve mihman devlet bakanları Azerbaycan Şuşa konulu sergi gezdi.

Share: