Bursa’da ilişki atıkları örgensel gübreye dönüştürülüyor

Bursa’da, Yıldırım Belediyesince iş atıklarından organik matbu üretimi sağlayıcı “Kompost Istihsal Tesisi” kuruldu.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının desteğiyle kurularak faaliyete geçirilen organizasyon, ilişki atıklarını komposta dönüştürerek saf süreçler yardımıyla tek gider yapmadan elde edilen uzvi gübreyi toprağa ansız kazandırıyor.

Haftalık 3 bin 500 litre organik atılmış işleme kapasitesine cemaat kompost makinesiyle Saika Belediyesi bakım birimleri ve içtimai tesislerden çıkan organik atıklar ile ilçedeki cihet pazarları ve park bahçe atıkları toplanarak kompost gübreye dönüştürülüyor. Zirai faaliyetlerde değerlendirilmek üzere hazırlanan kompost matbua daha sonraları bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışmalarında kullanılıyor.

Açıklamada görüşlerine saha sunulan Saika Belediye Reisi Oktay Yılmayan, yön pazarları ve otopark bahçelerdeki organik atıkların değerlendirildiğini bildirdi.

Organik atıkların çevreye verdikleri zararın bildirme aza indirilmesi ve ekonomiye et kafalı kazandırılması için bu tesisi kurduklarını tamlayan Yılmaz, “Bu işlem yardımıyla hem organik atıkları dönüştürüyor hem birlikte toprağı henüz bereketli kuzuluk getiriyoruz. Elde ettiğimiz kompost gübreyle dahi ilçemizde kayran düz park yeri, bostan ve yeşil alanlardaki matbu ihtiyacının yüzdelik 20’sini hazırlık etmeyi amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kompost Istihsal Tesisi’nde üretilen organik basma yardımıyla kaliteli ve varlıklı benzeri yer elde ettiklerini nâkil Yılmaz, veriş atıklarını kompost basma haline getirerek aut alımla yapılan kimyevi basılmış tüketimini azalttıklarını, tarıma karışık ve henüz yarayışlı girdi elde ederek kazançlı üstünlük sağladıklarını ve sürdürülebilir tarımın artırılmasına katkıda bulunduklarını vurguladı.

Yılmaz, tesis ile yakınlarda oluşan nişane, çekicilik kirliliği ve ser gazı salınımının azaltıldığını, karbon göl ayağı izini düşürdüklerini ve yararsız depolama alanlarına revan atılan miktarının düşmesine yardım sağladıklarını sözlerine ekledi.

Share: