Bursa’da “Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği Sempozyumu” düzenlenecek

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) eliyle planlı “Süleyman Çelebi ve Tevellüt Geleneği Sempozyumu” 16-18 Eylül’da Bursa’bile gerçekleştirilecek.

TÜBA’dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2022 yılı “Süleyman Çelebi Yılı” ilan edildi ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ulusal ve uluslararası etkinliklerin düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda Hars ve Turizm Bakanlığı, Atatürk, Ekin, Şalter ve Gün Faziletkâr Kurumu, Türk Şalter Kurumu, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesinin birlikte katkısıyla, Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılında “Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği Sempozyumu” yapılacak.

Sempozyumda açılış panelinin arkası sıra “Süleyman Çelebi ve Vesiletü’n-necat”, “Mevlid Edebiyatımız Şerhler, Nazireler ve Yansımalar”, “Mevlid Geleneği: Hars ve Tekellüm Dünyamızda İzler”, “Rağbet Coğrafyamızda Mevlid: Türk Dünyası ve Rumeli’ye Açılan Kadeh”, “Şehre Görünmek: Bursalı Doğum Şairleri”, “Şairler ve Asar, Baştan Kavzamak: Sosyal ve Beşeri Ulum Penceresinden Vesiletü’n-reha” başlıklı şeş celse düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine saha sunulan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Utkulu Şeker, sempozyumla Türk kültürünün belirleyici unsurlarından doğum geleneği ve bu anane içre kurucu şahsiyet olarak varlığını bitmeme ettirmiş Süleyman Çelebi’nin arsıulusal düzeyde tanınırlığının sağlanmasını amaçladıklarını anlattı.

Süleyman Çelebi kadar yüce tıpkı gurur üzerine hareketlilik icra etmenin nazik tartı olduğunu belirten Şeker, vefatının üzerinden 600 sene esbak olmasına rağmen bilgeliğinin insanlık üzerindeki etkisine dikkati çekti.

Şeker, sempozyumun eksiksiz detaylarına incelikle çalışılarak hazırlandığına bel ederek şunları kaydetti:

“Bu özenle hazırladığımız sempozyum, ayrımsız yandan günümüzde açık bire bir coğrafyada hararetli tevellüt geleneğinin tarihi süreçte ele alınıp işlenmesine, inançla donatılmış kullanılmamış eserlerin ortaya çıkarılmasına, bir yandan bile sosyal hafızanın yenilenmesine, geçmişin hatırlanmasına, hatırlatılmasına ve bu kültürel unsurun yaşanmasına ve yaşatılmasına ulama sağlayacak. Antrparantez Türk dünyasında kültürel kimliğin belirleyici unsurlarından olan doğum geleneğinin mekân kültürlerdeki yansımaları dahi işlenecek. Sempozyumda emeği güzeşte bütün bili insanlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share: