Burulaş’ın bağışladığı 37 otobüs hizmete bitmeme ediyor

Bursa’üstelik yenilediği araçlar ve hafif raylı sistemler ile ulaşıma nitelik ve ferahi getiren Burulaş’ın, talimatname cihetiyle seferden çektiği 37 otobüsü mevhibe etmesi tartışmaları da yanında getirdi. Sayıştay yoluyla eleştirilen Burulaş’ın otobüslerden 18 tanesini Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne, 16 tanesini üstelik Bursa’daki kaymakamlık belediyeleri ile talep eden ev genelindeki belediyelere verdiği belirlendi.

Sayıştay Burulaş’ın 2021 yılında 5.1 milyon liralık simgesel derece biçilen 37 otobüsü armağan etmesini eleştirmişti.

Burulaş’tan alınan bilgiye göre, otobüslerin yaşı 12’yi geçtiği, mânialı taşımaya akıllıca olmadığı için yönetmelik dışında kaldığı ve filodan çıkarılması kararı alındığı ortaya çıktı.

Sosyal medyada yapılan algının bilakis bu otobüslerden 18 tanesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi marifetiyle muhtelif hizmetlerde kullanılmaya devam ettiği, 2 tanesinin Kızılay’a bağışlandığı bu otobüslerin dahi birisi Şehreküstü meydanı doğmak üzere günce 100 ünite kan bağışı topladığı, 5 tanesinin Bursa’daki kaymakamlık belediyelerince kullanıldığı, 11 tanesinin de irade eden aut şehirlerdeki belediyelere armağan edildiği belirtildi.

Hibe edilen otobüslerden birisinin da Milli Terbiye Bakanlığı’nın gezgin projelerinden kendin yap atölyesi çerçevesinde öğrencilere hizmet verdiği belirtildi.

Otobüs yardım edilen Bursa ve değişik şehirlerdeki belediyelerin isimleri şöyle: ” Orhaneli, Yenişehir, Kestel, İnegöl, Orhangazi, Siirt Kurtalan, Afyon Sandıklı, Antalya Katarakt, Edirne Keşan, Yalova Altınova, Konya Ilgın, Yalova Çınarcık, Yalova Belediyesi, Kütahya Simav ve Pazarlar, Mamuşa”. – BURSA

Share: