Bütün yönleriyle Namık Eksiksizlik paneli düzenlendi

Tekirdağ’bile, Türk edebiyatının “Vatan şairi” Namık Eksiksizlik’in doğumunun 182’nci sene dönümü dolayısıyla siyasal düzenlendi.

Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi (NKÜ) Rektörlük Ekin Salonu’nda düzenlenen “Hep yönleriyle Namık Eksiksizlik” paneline konferansçı namına İstanbul Üniversitesinde vazifeli Prof. Dr. Mehmet Samsakçı, Doç. Dr. Ali Aldanmaz ve Dr. Akademisyen Mehabetli Selek katıldı.

Panelin moderatörlüğünü eden Prof. Dr. Mehmet Samsakçı, Namık Eksiksizlik’in insanların etkili, doğurucu, gayretli olmasını isteyen ve başarısızlığa tahammülü sıfır benzeri karaktere topluluk olduğunu söyledi.

Namık Kemal tarzındaki yazarların milletin titreyeceği kavramları eserlerinde toplayıp ölümsüzleştirdiğini belirten Samsakçı, 48 almanak ömründe Namık Eksiksizlik’in yıllarını meşgul kırcı geçirdiğini dile getirdi.

Namık Kemal’in etrafını harekete geçiren biri olduğunu nâkil Samsakçı, “Yeni vatan düşüncesiyle, yeni özgürlük düşüncesiyle yeni fikirlerle etrafını dinamitlemeye müteharrik, şahsi zaaflara da çokça üstelik müsaadesi olmayan biraz sert tıpkı karaktere sahipti. Tamamıyla insanların elan mebzul olmasını, elan faal olmasını, üretken olmasını ve gayretli olmasını lazım. Bu konularda zaaf gösterenlere birlikte arz ufak benzeri hoşgörüde bulunmazdı.” diye konuştu.

Panelde Doç. Dr. Mualla Aldanmaz ve Dr. Öğretim Üyesi Büyük Bonkör da Namık Kemal’in eserleri, hayatı ve değişik yönleri karşı hikmet verdi.

Paneli, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Rektör Prof. Dr. Inançlı Delice, İl Firez ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ile öğrenciler izledi.

Share: