Büyükşehir onların beraberinde

Samsun Büyükşehir Belediyesi, martir ve gazi yakını, dul ve babasız ile geliri sıfır kadınlar üzere seyahat programı düzenledi.

Kadınların hayatın değme alanında faal lüks almaları amacıyla icraat gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, sunduğu hizmetler ve açtığı kurslarla karı ekonomilerine yardım sağlıyor. Içtimai Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Ev Yaşam Merkezlerindeki çığır edindirme ve halk sanatları kursları bitmeme ediyor. Kurslar, Kadıköy Vakur Konakları Firez ve Hayat Evi, Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi Şehit Gazi Yadigâr Evi ile Millet Bahçesi Hanımlar Lokali’nde veriliyor.

621 ev hanımı katıldı

Kuran-ı Bonkör, umum sanatları, külfet dizayn, mücevhercilik teknolojisi, sepet örücülüğü, seramik biçimlendirme, aşçılık, muhasebe, bel dili, kuaförlük, bezemeli halk sanatları ve ahşap pentür olmak için hep 13 branştaki ücretsiz kurslara serencam 12 ayda 621 avrat kursiyer katıldı. Eğitimlerle büyük deneyimler kazanan kadınlardan bazıları ise özlük ayaklarının üzerinde durabilmek için mütenevvi mevhibe ve mikro kredilerden istifade ederek, kursiyerlikten çalıştıran konumuna yükselmeye çalışıyor.

4 seyahat yapıldı

Kurslar sonunda eğitimlerini başarıyla tümleç kadın kursiyerler, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı (MEB) onaylı sertifikalarını aldı. Ardından Büyükşehir Belediyesi içtimai ve kültürel seyahat tevhit etti. Gezilere 262’i kursiyer ve 94’ü şehit ve gazi yakını, dul, yetim ve ancak gelirli kalkmak için mecmu 356 kadın katıldı. Sırasıyla Vezirköprü, Amasya, Safranbolu ve Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezen kadınlar, Komutan Demir’e teşekkürname etti.

“Kadınlarımızın yanındayız”

Kadınların toplumun bildirme değerli hazinesi olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, “Kadınlarımız bizim değerimizdir. Onları önemsiyoruz. Ocak ekonomilerine yardım sağlamaları ve ticari algı elde etmeleri üzere eş dirim merkezlerimizle kurslar açıyoruz. Bu kurslar, hem karı kardeşlerimizin ufkunu açıyor hem dahi hayatlarına alnaç veriyor. İlgilendikleri alanlarla umum becerilerini henüz da geliştiriyorlar. Bugüne kadar 2 bin 393 eş kardeşimiz bu kurslardan faydalandı. Gelişigüzel sabık çevrim rakamın artması bizi daha da mutlu ediyor. Takkadak akıbet 12 ayda 621 kardeşimizi mihman ettik. Kurstan sonra kişi işini tahsis etmek amacıyla harekete geçenler ergin. Büyükşehir Belediyesi adına yürüttüğümüz çalışmaların meyvesini topluyoruz. Bu bile bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor” dedi. – SAMSUN

Share: