Büyükşehir’den çıkmaz hayvanları üzere kocaman terbiye

Sakarya Büyükşehir Belediyesi yoluyla değme yıl planlı ‘Yerel Efsanevi Sıyanet’ eğitimi OSM’bile tamamlandı. 14 gönüllünün paydaşlık sağladığı eğitim ile birlikte katılımcılar, valilikten musaddak kimlikleri sayesinde evcil yönetimler ile birlikte organize aynı şekilde çalışabilecek.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi marifetiyle herhangi bir yıl düzenlenen ‘Yerel Efsanevi Kayırma’ eğitimi Şube Danışma Merkezi’nde (OSM) gerçekleştirildi. Eğitime katılan katılımcılar, eğitimin ardından alacakları valilikten musaddak kimlikleri yardımıyla evcil yönetimler ile birlikti kombinasyon tıpkısı şekilde çalışabilecek. Eğitimde; eş ve bezen hayvanlarının korunmasına dayalı Avrupa Sözleşmesi, 5199 basit Yasa ve Talimatname, hayvan davranışı, hayvan bakımı ve beslenmesi, parasız hayvanların tanınması hakkında genel bilgiler, hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlenmesi, sahiplenilmesi ile ait genel bilgiler paylaşıldı.

Yerel Hayvan Vikaye eğitimine; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Natür Dulda ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü, Sakarya Baytar Hekimleri Odası ve Sakarya Büyükşehir Belediyesinde görevli veteriner hekimler katılarak eğitim bilimi sundu. Eğitime 14 emanet iştirak sağladı. Sakarya Barosu Efsanevi Hakları Yarkurul Başkanı Avukat Zeynep Özder, “Büyükşehir Belediyemizle hayvan hakları için yaptığımız icraat neticesinde yerli hayvan himaye gönüllülüğü eğitiminin açılması bizler çokça bahtiyar etti. Pandemiden nedeniyle aksayan eğitimler yeniden başladı. Şehrimizde efsanevi sever eş sayısı çokça çok. Bu noktada gönüllü çalışmak talip vatandaşlarımız artıyor. Resmi makamlarla alay malay debi ettiğimizde sokak hayvanlarıyla alakadar çok aşkın kez bitirme edebileceğimize inanıyoruz. Bizler Sakarya Barosu olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız. Komisyon heyetimiz kendisine zaman burada eğitimdeydik. İleriki dönemlerde da Büyükşehir Belediyemizle, ilçe belediyelerimizle eş çalışmalarımız sebebiyle sokak hayvanları amacıyla daha erinçli yaşam alanları, mıhlı ve emniyetli aynı düz oluşturacağımızı düşünüyorum” diyerek konuştu.

Yerel Efsanevi Koruma Gönüllüsü Serra Karadeniz, “Bugün Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği efsanevi himaye gönüllüleri programına katıldık. Daha evvel bu laf üzerine Belediyemize talebimizi iletmiştik. Teşekkür ediyoruz bizlere olumlu tıpkısı zaman sağladılar ve hakeza balaban aynı programı gerçekleştirdiler. Senede hele düzenlenen bu kursa katılarak kimliklerimiz alacağız. Belediyemiz ile birlikte çalışarak hem insanlarımızı hem de sokakta kalan hayvanlarımızı müspet etkileyecek çalışmalara imza atacağız. Sokak hayvanlarımızın kısırlaştırılması üstüne fahri bireylerimizle kolektif çalışmaların yapılmasını planladık. Hem hayvanlarımızın huzuru hem dahi insanlarımızın huzuru amacıyla çıkmaz hayvanlarımızı düşünerek güzel adımlar atacağız” şeklinde konuştu. – SAKARYA

Share: