Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Ev müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu ortamında bulunan Dar Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkı referans sonuçlarının bir numara fazda dolap oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, cazibe ve uygulama yerine üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Sınırlı referans süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve aplikasyon’ namına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli rejim işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık adına cümle çalışmalarımızı selen odaklı tıpkısı şekilde hacısı hocası ile aynı dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik analiz, plan ve aplikasyon adına üç anne başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Ana amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü okunabilen şekilde, yeryüzü mübarek, güçlü aynı koordinasyon ile yapmak. Öncelikle cemi başvuruların topu topu objektif ayrımsız şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını ifham etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun dijital enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim bilimi tedrisat yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun için 12 kamu kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Karı ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal namına tasdik edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve sosyal buut kriterleri ana alınarak sayısal ortamda objektif bir şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına sunu mail vekillik yurdundan gidermek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, katakulli aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış daraç başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda yeryüzü fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin en faziletkâr kumpas oranını gerçekleştirdik. Talih adına bir numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı dar faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik benzeri gelecek oranı ile hem dahi bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 iklim hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde dahi ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak için olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek amacıyla 41 memleket merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: