Çanakkale’deki “Pembe Göl”ün incelenmesi amacıyla TÜBİTAK’a proje sunuldu

Çanakkale’nin Ezine ilçesine vabeste Dalyan köyü yakınındaki Alexandria Troas Antik Kenti sınırları içre kalan ve su seviyesinin yükselip alçalmasına merbut yerine arada sırada önsezi şeklini alan “Pembe Göl”ün yapısının incelenmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Dalyan köyünün sahile mümasil bölümünde iç liman sınırında bulunan ve yılın bazı dönemlerinde suyu kiremit rengine ve pembeye dönüşen göl, el arasında “Gülgûn Göl” ya da “Kalpli Göl” yerine adlandırılıyor.

Sıcaklık ve tuzluluğun artmasından etraf “dunaliella salina” ünlü mikroskobik canlının aşkın üremesi dolayısıyla ortaya çıkan pembe ve kırmızıya mümasil tonlar, göle değişik benzeri zevahir kazandırıyor. Akarsu seviyesinin yükselip alçalmasına sınırlanmış olarak göl yaz aylarında kimi vakit ruh şeklini alıyor.

Özellikle ilkgüz ayında pembeye andıran tonlara bürünen gölün, son teşrin ve aralıkta alelumum hardal sarısı olan rengi kâh günlerde yaşanan ısı değişikliğiyle gene pembeye dönebiliyor.

Kazı Başkanlığınca Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırı Kurumuna (TÜBİTAK) sunulan projeyle, gölün ve içinde dallı güllü canlılar tespit edilerek bölgenin bilimsel haritasının çıkarılması hedefleniyor.

“İç liman bölgesindeki bu suda oluşmuş mikroorganizmalar var”

Ankara Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen ve Alexandria Troas Kazı Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe, AA muhabirine, Çanakkale Boğazı’nın çıkışında Dalyan köyü yakınında yer alan ve Roma kolonisi olduktan sonraları aynı liman kentine dönüşen antik kentin sınırları içindeki gölün akıbet yıllarda okkalı ilgi gördüğünü söyledi.

Bölgenin tanınırlığının artmasının, antik kente ilgiliyi dahi yükselttiğini belirten Öztepe, gölde inceleme yapmak amacıyla kazı başkanlığı yerine TÜBİTAK projesi hazırladıklarını dile getirdi.

Gerek sosyal medya paylaşımları gerekse hazırlanan haberlerle gölün elan de tanıdık bire bir yer olduğunu vurgulayan Öztepe, “Bu sene aktif kazı dönemimizin başında Gülgûn Göl ile ilgili birlikte bir aranjman çalışması hazırlıklarına başladık.” dedi.

Öztepe, çok etraflı yıllardır varlığını sürdüren, denizden ayrı, arada kişmiri parçası çöl alan mevcut fakat öz haline hür bire bir kayran olan gölde natürel yaşamın olduğunu aktardı.

Pembe Göl’da değişik mikrobiyolojik varlıkların bulunduğunu kaydeden Öztepe, şöyle konuştu:

“İç liman bölgesindeki bu suda oluşuk mikroorganizmalar var. Bununla ait tıpkısı TÜBİTAK projesi hazırlandı ve referans yapıldı. Kabul edildiği takdirde burada, belli başlı dönemlerde rengi kiremit rengine, pembeye dönüşen, Gülgûn Göl, Kalpli Göl denilen alanı inceleyeceğiz. Gerçekte bütün bizim anladığımız anlamda mutat bire bir pembe kırat değil oluşan mahiyet. artık kiremit rengine dönüşüyor. İçeride hapsolmuş suyun zarfında oluşuk mikroorganizmalar aslında kendilerine hususi benzeri esirgeme alanı oluşturmuş durumda. Bununla ait üstelik icraat yapacağız. Yani andıran gelecekte insanlarımız hoppadak iç limanla ilişkin bilgileri almayacak, bunun dışında buradaki biyolojik, mikrobiyolojik ortamın bile getirilerinin ne olduğuyla ilgili bilgilere idrak imkanına ehil olacak.”

Prof. Dr. Öztepe, projenin tamamlanmasıyla Gülgûn Göl’ün elan net bilgilerle ziyaretçilerini karşılayacağını, Çanakkale bölgesi amacıyla bakir tıpkı turizm destinasyon alanı olacağını tabir etti.

Share: