Çankırılılar, Yaren Gecesi’nde buluştu

Esenler Belediyesi, temeli cömertlik müessesesine dayanan ve Çankırı’nın sosyo-kültürel yapısına cephe veren Yarenlik geleneğini “Yaren Gecesi” ile Esenler’e taşıdı. TBMM DÜRÜST Fırka Takım Başkanvekili ve Çankırı Mebus Muhammet Güvenli Akbaşoğlu, Esenler Belediye Reisi Mehmet Tevfik Göksu ile Çankırılıların katıldığı programda, tuz ve keşkek izzetüikram edildi.

Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve yerel çeşitliliğini ortaya koyan etkinlikleri meraklılarıyla buluşturan Esenler Belediyesi, bu yol Yaren Gecesi’hangi karı sahipliği yaptı. Esenler Belediyesi ve Esenler Çankırılılar Derneği iş birliği ile düzenlene programa, TBMM DÜRÜST Tümen Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emniyetli Akbaşoğlu, Esenler Şehremini Mehmet Tevfik Göksu, YANLIŞSIZ Tümen Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Kültürlü, Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber ve sayıda vatandaş katıldı. Ahilik geleneğinin ayrımsız parçası kendisine günümüze kadar meri Yaren Gecesi, Esenler’deki Çankırılıları aynı araya getirdi. Katılımcılara sodyum klorür ve keşkeğin izaz edildiği programda Türk Halk Müziği sanatçısı Sami Sarp, seslendirdiği yöresel eserlerle programa uzanım kattı.

Çankırı’nın milli mücadele yıllarından itibaren yetişkin tıpkısı fonksiyonu olduğunu belirten TBMM SELIM Parti Ekip Başkanvekili ve Çankırı Saylav Muhammed Emniyetli Akbaşoğlu, “Milli mücadelede Kastamonu ve Ankara arasında benzeri kilit taşı namına tıpkısı ‘İstiklal Yolu’ olarak tarihe geçmiştir. Milli mücadeleyle bu arada özgür devletimizin kurulmasında herif ve cebe sevkiyatı anlamında bu posta ‘İstiklal Yolu’ olarak tarihe tescil edilmiştir. 15 Orak Ayı uluslararası çarpış ve karışma girişimi esnasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Haydi meydanlara!’ davetine icabet eden bilcümle milletimizle beraber, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım mir üstelik 15 Temmuz’bile milletin başına bomba yağdıran uçakların kalktığı Ankara Mürted’deki havalimanı pistinin fonksiyonsuz kuzuluk yetişme talimatını de Çankırı Ilgaz’da iken vermiştir. Dolayısıyla Çankırımız, hem bir numara İstiklal mücadelesinde hem da ikinci İstiklal mücadelemiz olan 15 Orak Ayı’un karargahı olmuştur. Bu vesileyle yürekli Çankırılı hemşehrilerimizi kardeş kardeş, hürmetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır”

Esenler Belediye Reisi Mehmet Tevfik Göksu ise, “Zaman Yaren Gecesi vesilesiyle Çankırı’dan buraya teşrif eden kardeşlerimize üstelik özellikle şiddetli geldiniz diyorum. Yarenlik nedir diye benzeri soru sorsak belki siz yarenliğin tarihi dip planını kalık saat bize anlatırsınız. Yarenlik nedir dediğimizde birkaç sonra izleyeceğimiz ve dinleyeceğimiz ritüellerle ait bize çokça öz söyleyebilirsiniz. O kültürün içerisinde büyüdüyseniz hür surette o kültürün içinizdeki yansımalarını bile dışa vurursunuz. Tığ yarenliği kitaplardan okuyan tığ yarenliği seyrederek öğrenen insanlar amacıyla Yarenlik nedir diye sorarsanız biz bunu iki kelimeyle tanım ederiz: Ülfet ve el birliği. İnsanlık tarihinde iki çıngı dostluğun zirvesi vardır: Öleceğini düşünülerek Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yatağına yatan Hz. Mürtefi. O dostluğun zirvesinde, diğeri birlikte efendimize yılan dokunmasın diyerek ayağıyla deliği kapatan in arkadaşı, Uçurum-i Gar dediğimiz Hz. Ebubekir. İnsanlık tarihinde dostluğun zirvesi bu iki isimle anlatılır. İşte tığ, rastgele birimiz bu ülfet zirvesini sürdürmek ve bunu keyiflendirmek ve yakalamak amacıyla değme birimiz durduğumuz içtima neresi olduğuna bakıp gideceğimiz yerin neresi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yarenlik yalnız Çankırı’nın Kastamonu’nun değil bu bölgenin kültürüdür. Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır” diye niteleyerek konuştu.

“Belediyemizin destekleri haddinden fazla kıymetli”

Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber birlikte yaptığı konuşmada, “Esenler’birlikte Çankırı sevdamızı yaşamaya ve yaşatmaya bitmeme ediyoruz. Esenler Çankırılılar Derneği yerine hemşehrilerimizin bol gününde, keskin gününde yanlarında olmaya hız ediyoruz. Maddesel ve manevi yönden hemşehrilerimizin beraberinde oluyoruz. Esenler Belediyemizin ve sayın uray başkanımızın Sivil Cemiyet Kuruluşlarıyla olan destekleri ve gayretleri tartışmasız bizler üzere haddinden fazla kıymetlidir. Belediyemizin destekleriyle hemşehrilerimizi ekin gezileriyle buluşturduk. Ramazan aylarında gerekseme sahibi ailelerin yanlarında bulunduk. Esenler Çankırılılar Dernek yönetimi adına bizlerden desteklerini esirgemeyen uray başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’evet politik büyüklerimize haddinden fazla teşekkür ederim” dedi.

“Bildirme şişman öksüzlük köksüzlüktür”

Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Entelektüel ise, “Çankırı’dan Cömert Yaren ekibi buraya geldi. Bire Bir sefer elan şehremaneti başkanımıza ve Çankırılı hemşehrilerimize teşekkürname ediyorum. 450-500 kilometre uzaktan gelerek kültürümüzü, ananemizi burada neşelendirmek üzere mevrut sarrafiye ağalarımıza, yaren ağalarımıza, çavuşumuza ve sazendelerimize çokça teşekkürname ediyoruz. Yahya Kemal diyor evet ‘Arz şişman kimsesizlik köksüzlüktür’ diye. Ecdada rahmet olsun kim bize yaren kültürünü bıraktı. Yaren kültürünü devam etmek, onların varlığını ve birliğini sezmek, dostluğun, kardeşliğin, muhabbetin hangi olduğunu tığ o meclislerde öğrendik. O meclislerde samimiyeti, ihlası öğrendik” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: