Çarpışma sonrası çıkan bu tedavi yöntemi, görme engellilerin sporu oldu

Savaş sonrası sâdır bu tedavi yöntemi, rüyet engellilerin sporu oldu

ELAZIĞ – Aynı savaşta gözlerini kaybeden gaziler üzere rehabilitasyon amacı ile buluş edilen otama yöntemi, onlarca görme engellinin umudu oldu. Bu spor yardımıyla sporcular hem hayata tutunuyor hem üstelik sosyalleşiyor.

Rüyet engellileri toplumsal hayata ve spora kazandırmak için Elazığ’dahi yıllardır cümbüş gösteren Harput Görme Engelliler Spor Kulübü çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Satranç ve futbol kadar spor dallarının yanında birçok yetişek kayran müşahede engelliler, zilli bütünüyle ile oynanan goalballda tıpkı çok derece elde etti. 1946 yılında Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Renidle yoluyla savaşta gözlerini kaybeden gazilerin rehabilitasyonu üzere icat edilen bu spor günümüzde bir nice görme engellinin umudu oldu.

Goalball sporunun fiziksel ve psikolojik yönde katkısı olduğunu dile getiren sporculardan Ertuğrul Uyumlu, “Bilecek Söğüt’te yaşıyorum, bu yıl Elazığ’a aktarma oldum. Felek bizi buralara kadar getirdi. Buradaki arkadaşlarla adamakıllı tıpkısı şekilde kaynaştık. Türkiye Müşahede Engellileri Federasyonu’nun goalball branşında 2. devreye Elazığ’ın takımı ile katılacağız. Çalışmalarımız gani gidiyor. İnşallah hedeflediğimiz 3.lige geçmek. Tığ üstelik oraya kazanç Elazığ’ı gururlandırırız. âmâ camiasında hakeza tıpkı branşın ortamında bizde bunları tamamlıyoruz. Fiziksel ve ruhsal kendisine katkıları var. O yüzden bizim üzere pir oluyor” dedi.

Goalball’ın kendi gelişimlerine ulama sağladığını rapor eden sporculardan Hasan Türkan (17), “Goalball sporunda 3 turnuvaya gittim. Aslında eskimemiş başlıyorum. Buradaki ağabeylerimizin tecrübelerini kazanmaya çalışıyoruz. Başkanlarımız dahi çokça bereketli. Sporda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Goalball bana bakarak fena hâlde ve uyumlu haddinden fazla seviyorum” şeklinde konuştu.

Harput Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Fehmi Güler ise “Amacımız, âmâ bireylerimize sporu aşılamak ve onları sporla hayata kazandırmak. Bu amaçla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu yıl dahi futbol ve goalball branşlarında sporcularımız savaşım ediyor. Amacımız, bu sene goalball takımımızı mebzul aynı seviyeye haberdar etmek. Sporcularımız canı istekle çalışıyor. Goalball müşahede engellilerin oynadığı genişlik esas sporlarından bir tanesi. Bu spor gerçekte müşahede engellileri hayata bağlayan tıpkı spor dalıdır. Engellilere bu spor dalı öğretiliyordu. Geçmiş yıllarda bu sporu yaparak rehabilite oluyorlardı. Giderek bu spor dünyada goalball sporuna dönüşmüş oldu. Bütün gözsüz kardeşlerimize bu spor dalını referans ediyoruz. Hem kendilerini bereketli anlatım ediyorlar hem da toplumla sevecen oluyorlar. Bu spor dalında çabucak kendilerinin özürlü olmadığını, apayrı illerde ve apayrı yerlerde üstelik bir nice görme engelli olduğunu de öğür oluyorlar. Bunu görmüş olmaları kendilerini rahatlatmış oluyor. Bu şekilde kendilerini henüz gani anlatım edebiliyor ve anlatabiliyorlar. Başka illerdeki kör kişilerle tanıştıklarında hayata göz açıları değişiyor” diye niteleyerek konuştu.Share: