Çeri eğlencesinde halay çeken saffet işçileri konuştu: “Mehmetçik kardeşimize güdeleme olsun diye halaya katıldık”

Er eğlencesinde halay çekici saflık işçileri konuştu: “Mehmetçik kardeşimize güdeleme olsun diye halaya katıldık”

İSTANBUL Sultangazi’birlikte yararsız dercetmek üzere gittikleri sokağa asker eğlencesi nedeniyle giremeyince halaya katılan saflık işçileri o anları anlattı. İşçiler, “Mehmetçik kardeşimize tıpkısı maneviyat motivasyon olsun, zait enerji olsun’ diyerek halaya katıldık” dedi.

Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde 2481 sokakta geçtiğimiz günlerde Erzincan’a gidecek olan Muhammed Cabar isimli zinde amacıyla, arkadaşları zat aralarında benzeri eğlence düzenlemiş, çoluk çocuk, sokağı girişini trafiğe kapatıp çalgı aleti eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başlamıştı. Bu tam çöpleri almak üzere gelen Sultangazi Belediyesi’nde etkin Tahsin Yüksel, Yüksek İnan ve Turan Özyer isimli personeller ise sokağa giremeyince, eğlenceyi öğürtlemek istememiş sokağın çöplerini sokak girişindeki gübür aracına elleriyle taşımıştı. Arkası Sıra işçiler, aynı süre halay çekerek er ile arkadaşlarına maneviyat olan çalışanlar elan sonradan ise gine koşarak kaldıkları yerden işlerine bitmeme etmişti. Arılık işçilerinin oluşturduğu düzenli görüntüler ise içtimai medyada büyük rabıt görmüştü. Arılık işçileri o anları anlattı.

“Askerimize üstelik maneviyat olsun diye niteleyerek eğlencelerine katıldık”

Halay başı namına dans fail Tahsin Yüksel, “O dönem sunturlu ve heyecanlıydı. Sokağa buyurmak istedik, eğlenceden muhit giremedik. Gidip çöplerimizi taşıyıp araca attık. Asker eğlencesi vardı. Askerimize üstelik moral olsun diyerek eğlencelerine katıldık. O de halkımızın hoşuna gitti. Dernek olduğu ahit kendimi tutamıyorum lazım istemez, kanımda var” dedi.

Mehmetçiğe maneviyat ve motivasyon olması üzere halaya katıldıklarını aktaran Mürtefi İnan ise “Esasen biz o periyot rutin olarak çöplerimizi alıyorduk. Bölgeye giremedik. Bölgenin tutkun ergin olmasından ekolojik ortam ara bulucu farklı bir güzergahta bıraktık. Elle çöpümüzü taşıdık. Çöpü taşıdıktan sonradan arkadaşlara ego söyledim filhakika ‘Buyurun, benzeri gidelim. Mehmetçik kardeşimize tıpkı maneviyat güdeleme olsun, fazlalık erke olsun’ benzerinden katıldık. Cenabıhak razı olsun askerimizin annesinden bize vermiş olduğu destekten yağlık zira o bile bizi baya gururlandırdı. Anne habere çıkmanın gururu üstelik tabi bir eksantrik oluyor” şeklinde konuştu.

Halay çekip işlerine kaldığı yerden devam ettiklerini anlatan Turan Özyer dahi “Biz abilerle her zaman olduğu kadar bölgede çalışıyorduk. Leşker eğlencesi olduğunu gördük. Tabi bizde çalışırken eğlenceye girelim tıpkısı maneviyat olsun. Hem dahi bizi kendilerine mail hissetsinler. Hizmette yakın çizi iyidir. Esnaflar ve aileler sağ olsunlar, bize kıytırık gelsin diyorlar. Tığ de dedik kim bire bir ocak ortamı kalkmak şartı ile bizde girelim, eğlenelim. Heves isterdi ki haddinden fazla teferruatlı kalalım ancak vakit yoktu. İşimize bakmamız lazımdı. Girdik halay çektik, geldik. Arkamızdan dua etmişler, Tanrı razı olsun. İnşallah çabuk vakitte er kardeşimiz ailesine kavuşur” dedi.

Share: