Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gelgel, Samsun’da konuştu: (2)

Bakan Kurum: “Içtimai Konut Projesi’ne 2 milyona mümasil tendürüst başvurdu”

SAMSUN – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gelgel, Sosyal Bölük Projesine 2 milyona mail gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Akıllıcasına Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin bilcümle şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; suret ve 17 ilçede ciddi bir katılımla gerçekleşti. Vekil Çekicilik toplantıda Samsun’üstelik 4 bin 400 konutluk içtimai konut projesine şu asıl büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“2023 yılında afetler sonrasında evine girmeyen yurttaş kalmayacak”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden bütün vatandaşların 2023 yılında kullanılmamış yapılan evlerine gireceklerini ifade eden Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Alım, “Biz cümle afetlerde vatandaşımızın yanı sıra olduk. Cemi ilgililer kıran alanına hemencek giderek vatandaşın yarasını sardık. Tıpkısı taraftan üzülürken, eskimemiş şehirlerin, yaşam alanlarının inşası amacıyla bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’üstelik coşkunluk çıktı 3. ahit evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık. Yaşanan birlik afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan baskın sonrası dükkanları tasdik ettik. Bozkurt Abana kabilinden ilçelerde göz inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’dahi Kastamonu’üstelik, Antalya’de, Muğla’bile yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, konfirmasyon edeceğiz. Birçoğunun da evlerini tasdik ettik” dedi.

“Toplumsal Göz Projesine 2 milyona yakın canlı başvurdu”

Gençlerin Içtimai Hane Projesine ilgisinden bahseden Vekil Hedef Hava, “Projeyle ilgili anlaşılmaz ayrımsız özdek namevcut, cengel olmadığını üstelik yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler elbette matlup?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mail başvuru yaparak yer kesin cevabı vermiştir. Zımnında burada aynı duraksama yok. Tığ toplumun eksiksiz kesimlerine ve gelir gruplarına müteveccih benzeri proje açıkladık. Bire Bir kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimum ücretle da çalışsa, eve giren tek sağlık minimal ücret üstelik olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu ölçü tek şekilde değişmeyecek. Zımnında bu gelir gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artım oranına göre çoğalma yapılacak. Fakat geçen sene memurlarımıza yüzdelik 80’e mümasil bindirim yaptık ancak TOKİ’den borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken biz borcunu yüzde 25 artırdık. Biz her devir milletimizin birlikte olduk. Bu projede ki murat elhak toplumsal ihtişam anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Filhakika milletimiz bile iri tıpkı hoşlanma gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“Icar ve basamak fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile ev ve kira fiyatlarının üştüğüne değinen Nazır Gelgel, “Kira ve basamak fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbet düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzde 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle biz bu manada üstelik ihtiyaçlara göre akıntı ettik, etmeye bile devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Içtimai Ev Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere zahir başlayacağı sorusuna üstelik yanıt veren Uğur Gurur, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla dayalı güzelce bir örnek var elimizde. Zaman Samsun’dahi Atakum ve Canik’te kim toplumsal konutlarla ilişkin itilaf yapılmadı. Zira arazide kim problemlerden yağlık. Onlar Kıran Mahallesi’nde ki konutları algı. Konutlardan 2 ay sonraları 3 kamer sonra bitenler var. Hamle aşama bitecek. Orayı aldığında ve evine az daha girdiğinde kesim yapılacak. Yani tığ bilcümle vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: