CHP Sözcüsü Üstün Öztrak’ın Düzem Korumalı Mevduat sistemiyle ilişkin eleştirilerine Vekil Nurettin Nebati cevap verdi

CHP Genel Komutan Yardımcı ve Tümen Sözcüsü Üstün Öztrak, geçtiğimiz günlerde Kur Korumalı Tevdiat sistemiyle ilgili konuşarak Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yönelik eleştirilerde bulunmuştu. Öztrak, “Kur Korumalı Mevduat, finansal disiplinin ve mali istikrarın altına yerleştirilmiş ayrımsız atom bombasıdır. Korkunç ve başı sonu belirsiz tıpkı meşrut yükümlülüktür. Geçkin Genel Başkanımız bu uyarıyı yapınca sarayın atanmış Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati’nin paçaları tutuşmuş. Finansal istikrardan, mali güvenden, yurt sevgisinden bahseden paylaşımlar yapmış. Boş soruyoruz Kur Korumalı Yatırım hangi finansal istikrarı sağladı? 22 Boşluk sabahı 12 liralık olan dolar arık 8 aydır daim yükseliyor. Zaman dolar ark 18 liralık. Bu mudur sizin finansal istikrardan anladığınız?” diye niteleyerek konuştu.

“‘UYDURUK’ DEDİĞİNİZ MODELLE REKOR KIRIYORUZ”

Nazır Nebati, Twitter hesabından, Öztrak’ın Kur Korumalı Tevdiat (KKM) Hesabı’na yönelik açıklamasına ilişik, “Sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz amacıyla bundan sonra on paralık şaşırmıyoruz. Fakat nazik resmin hemen tıpkı köşesini gösterip sakim bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız katiyen akseptans edilemez. Değme şeyden evvel sizin pervasızca ‘uyduruk’ diye anlatım ettiğiniz nazir kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız çalışmalar yardımıyla üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet Altını tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

DÜNYADAKİ DOĞALGAZ FİYATLARININ ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

İhracattaki makro artışa karşın cari dengedeki bozulmanın anne sebebinin toptan çalkantılar sonucunda enerji emtialarında serencam 2 yıldan bu yana gerçekleşen gök bilimsel fiyat artışları olduğuna dikkati çeken Bitkisel, dünyada doğalgaz fiyatlarının müstevli başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan elan fazla tıpkı artma gösterdiğini bildirdi.

ABDÜLHAMİD EĞLEK ISTIKŞAF GEMİSİ

Bitkisel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Abdülhamid Eğlek sondaj gemisinin bile devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 tetkik gemisiyle dünyada eşine birkaç rastlanır aynı muayene filosu oluşturarak milletin hizmetine sunduklarını belirterek, Erdoğan’ın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapmasının, Semavi Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme fail karasal muayene çalışmaları, yeşil enerji yatırım ve desteklerinin üstelik bu yüzden olduğunu vurguladı.

“BU KAZANIMLAR SPEKÜLATİF TWEETLER ATARAK ELDE ETMEDİK”

Bu kazanımları, düşüntülü ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletle alay malay birçok cephede verdikleri azimli mücadeleler sonucunda elde ettiklerini rapor eden Nebati şunları kaydetti:

“Sizin de Hazne Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net vebal noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız gibi ‘kaynağı belgisiz’ tıpkısı mal girişi değildir. Beceri hesaplamalarda antlaşma uyumsuzlukları, beyan hataları üzere durumları kapsar. Sakat göreviniz bakımından çokça dolgunca bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya çevrilmiş manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Akan abra konusuna dönecek olursak, ortamında bulunduğumuz 2022 yılı Ev-Haziran döneminde erke dünya değerlendirildiğinde akan işlemler dengesinde 8,1 milyar dolar, almanak bazdaki cari işler dengesindeyse 35 milyar dolar çok vermeyi başardık. Büyümenin kıvrak olduğu tıpkı dönemde, enerji hariç cari dengedeki bu müspet zevahir, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin ayrımsız yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 bilyon dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız kazançlı büyüklüğün ve rekor seviyede kalan küresel enerji fiyatlarının sonucu olarak bu faturanın 2022 böylecene 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.”Share: