CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Amasya’da gençlerle benzeri araya geldi Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ” Türkiye’deki bilcümle seçmenlerin, 1998 yılından akıbet seçime büyüklüğünde hepsinin verileri bizde var. Ben ayrımsız açıklık söylemiştim ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde sıfır veriler bizde var’ diyerek. Hasis onlarda namevcut ama bizde var.” dedi.

Amasya’de kafede ayrımsız araya geldiği gençlerin sorularını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, sorular üstüne “Yasalara kim uyuyorsa başımızın üzerinde yeri var amma aynı hâkim evet bile savcı yasalara uymuyor üstelik tıpkısı merkezden aldığı talimatı yerine getiriyorsa, o hakimlik ve savcılık yapamaz, meslekten alınması lazım.” ifadesini kullandı.

Herkesin zat görevini yasalı ölçüler ortamında hesabına getirmesi yerinde tek sorunun olmayacağının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Dünyada bütün yargıçlar hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre değişmeyen verir. Bizim Esas bile öyledir. Bilge hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir. Eğer hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine bakarak karar veriyorsa, o asıl anlamda bire bir yargıçtır ve adaleti sağlar.” diye niteleyerek konuştu.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu antrparantez KPSS’bile namzet sınavın kaldırılması gerektiğini dahi vurguladı.

Sorunların pekâlâ çözüleceğini bildiklerini, nüfuz olmaları halinde “hasar tayin komisyonu” kuracaklarını, ardından Hesaplı ve Toplumsal Konseyi toplayacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, böylece sorunların çözümüne müteveccih adımların atılacağını dile getirdi.

Türkiye’nin hem aut ticaret hem üstelik bütçe açığı verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu tablonun aksine çevrilmesi üzere üretime odaklanılması gerektiğine dikkati çekti.

Uzun vadede daha temelli önlemlerin alınması gerektiğine değinen Kılıçdaroğlu, “Ana ilaç alacağımız düz teknolojide Türkiye’nin bundan sonra anlaşılan tıpkı noktaya gelmesi geçişsiz. Damarlı halde vasatlaşan aynı sanayiyle siz dünyada bayram sahibi olamazsınız. Hemen melfuf değeri faziletli ürün üreten ülkelerin pazarı durumuna gelmiş olursunuz.” görüşünü paylaştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sorular üstüne, Suriyeli sığınmacıları 2 yıl süresince ülkelerine göndereceklerini belirterek, “Tıpkısı dakika geçmiş Suriye’nin meşru hükümetiyle bizim oturup konuşmamız, düğme büyükelçilikleri açmamız lazım. Çünkü yasal hükümetle görüşemezseniz, buradan giden insanların fert ve servet güvenliğini sağlayamazsınız. Bu görüşmeyi yapacağız.” sözlerini sarf etti.

Yurttaşlık verilen Suriyelilerin seçimlerde görüş kullanacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Birçok kişiye vatandaşlık verildiğini biliyoruz. Diyeceksiniz nereden strateji ediyorsunuz? Yurttaşlık verilenler fikir kullanıyorlar. Türkiye’deki bilcümle seçmenlerin, 1998 yılından serencam seçime kadar hepsinin verileri bizde var. Ben tıpkısı vuzuh söylemiştim ‘Yüksek Intihap Kurulu’nun elinde olmayan veriler bizde var’ diye niteleyerek. Epey onlarda bulunmayan amma bizde var. Biz, ki nerede oturuyor, sizlerin üstelik adresleri dahil hepsini biliyoruz. ‘Veri madenciliği’ diye niteleyerek bir deyim var, gelen bilcümle verileri tığ işleriz. Verilerde vebal varsa YSK’evet söyleriz.”

Share: