CHP’li yöneticiler ile belediye başkanları Bursa’da erke ve iklimi konuştu

CHP’nin “Sürdürülebilir Erke ve İklim Eylem Planları Belediyeler Buluşması”nın üçüncüsü, Bursa’de gerçekleştirildi.

Partinin Yerli Yönetimlerden Mesul Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’ndeki etkinliğin açılışında, iklim kriziyle ilgili geçmişte neler kaybettiklerini düşündüklerinde durumun vehametini gördüklerini söyledi.

Tüketimin arttığını dile getiren Torun, “Eskiden uygulayım bilimi bu büyüklüğünde gelişmiş değildi. Bu büyüklüğünde aşkın tüketmiyorduk. Bu büyüklüğünde elbise birlikte tüketmiyorduk. Vesait bu büyüklüğünde çok değildi yani doğayı kirletecek olan egzoz gazı da bu büyüklüğünde yoktu. Düşündüğümüzde esasta eskiden elan dahi mutluyduk ama dirim konforumuz arttıkça maalesef bedeli de sorumluluğu de daha aşkın artmaya başladı.” dedi.

Torun, yekpare bu konuları ele alacakları benzeri ekincilik çalıştayı gerçekleştireceklerini anlatım etti.

Belediyelerinin akman enerji göstermek için bunaltıcı mücahede gösterdiğini tamlayan Torun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz sene haziran ayında Tümen Meclisimizde, Evcil Yönetimler Yöntem Belgemizi akseptans ettik ve o belgemizde birlikte sürdürülebilir yerel yönetim antetli tıpkısı tabir ortaya koyduk. Burada dahi haddizatında en kocaman konulardan biri yerel yönetim hizmetlerinin sürdürülebilir kılınması maddesiydi. Üç maddeden biri buydu ve burada birlikte üç zir başlıkta dahi bunu topladık. Çevre, yerli kalkınma ve akil şehirler, bu bizim vizyonumuz. Şu anda yeni bir yerli yönetimler yasası amacıyla birlikte sakil aynı emek içindeyiz.”

Huy Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı Yüce Öztunç ise dünyada yaşanan besin krizinin da iklim kaynaklı ayrımsız kriz olduğunu vurguladı.

Orman yangınlarının abuhava krizi zımnında arttığına dikkati çeken Öztunç, “Orman yangınları iri oranda kayırıcı marifetiyle yaşanıyor ama son iki yıldır, alelhusus geçtiğimiz yıl Antalya’üstelik ve Marmaris’te yaşanan yangınların Akdeniz çanağında kâin ülkemizde toptan ısınmadan kaynaklandığı, ark çekicilik, nemsiz çekicilik, sıcaklar bundan kaynaklandığı bilgelik insanları eliyle birlikte anlatılıyor. Eksiksiz bunlar insanoğlunun yaşamını kontra etkiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öztunç, iktidara gelmeleri halinde kasaba, abuhava değişikliği ve kent konularında ayrı bakanlıklar kuracaklarını, tarım ve ormanı dahi birbirinden ayıracaklarını kaydetti.

Kahramanmaraşlı olduğunu hatırlatan Öztunç, “Afşin- Elbistan Isıl Santrali var Elbistan’de. Bildiğiniz insanoğlunun üstüne kötü saçılıyor. Bildiğiniz bilcümle yağıyor. Dünyanın hiçbir durumunda yoktur siyah kar amma Afşin’bile kar yağız yağmur. Bu bile iklim krizinin sebeplerinden biridir aha. İnşallah iktidara geldiğimizde Türkiye’da çevre sorunlarının çözüme ulaşacağını öngörüyoruz.” sözlerini harcama etti.

“Üniversite-sanayi teşrikimesai dahi son evre balaban”

Erke ve Enfrastrüktür Projelerinden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak bile dünyanın enerji ve iklim konularını tartıştığını belirtti.

Nilüfer ilçesinde erke kooperatifi kurduklarını nâkil Atak, şunları dile getirdi:

“Türkiye’üstelik hem iri aynı enerji krizi hem üstelik iklim krizi ve pahalılıkla karşı karşıyayız. Bittabi yaşanabilir bir acun üzere hem enerjide hem bile tarımda sürdürülebilirlik kayıt. Bunu dahi elbet yapıyoruz? Cumhuriyet Altını Halk Partisinin sürdürülebilir politikalarıyla. Size şunu açık adına söyleyeyim. Saf, yenilenebilir enerjiyle, gıdayla, tarımla ve abuhava krizinden kurtulan aynı Türkiye’yi hazırlamak amacıyla biz arkadaşlarımızla alay malay hazırız. Şu anda Rusya ve Ukrayna arasında bir uğraş var maalesef. Fakat buna karşın hep acun ülkeleri alelhusus Avrupa ülkeleri Avrupa Yeşil Mutabakatı’na ehil çıkıyor.”

Erke verimliliği üstüne çalışmalar yaptıklarını bildiren Akış, bu konuda öz belediyelerinin projeler ürettiğini anlattı.

Eğitim Politikalarından Sorumlu Umumi Komutan Yardımcısı Lale Karabıyık ise kalkınma stratejileri konusunda çalışmaları olduğu bilgisini verdi.

Sürdürülebilirliğin sunma cesim aşamasında bozulmamış enerji ve iklim eylemleri konularına vadi verdiklerine değinen Karabıyık, “Bu süreç zarfında Cumhuriyet Umum Partili belediyelerimizin çok şişman sorumlulukları var ve bu sorumlulukların farkında namına belediyelerimiz serencam derece kocaman çalışmalar yapıyor. Üniversite-endüstri iş birliği dahi son mertebe majör. Çalışmalara ışık tutulacaksa hem yerel yönetimler hem üstelik üniversiteler bu çalışmalara ulama ahzetmek durumundalar.” diye konuştu.

CHP Bursa milletvekillerinin birlikte katılımcılara seslendiği program, belediye başkanlarının sunumlarına saha sunulan oturumlarla bitmeme etti.Share: