Çin’den Tayvan’a giden Litvanyalı nazır yardımcısına müeyyide

Çin Dışişleri Bakanlığı, Litvanya Iblağ ve İletişim Icra Vekili Yardımcısı Agne Vaiciukeviciute ve heyetinin Tayvan ziyaretinin, “biricik Çin ilkesini çiğnediğini, Çin’in çöz işlerine engelleme ettiğini ve egemenliğine ve yerey bütünlüğünü engel verdiğini” rapor ederek şunları kaydetti:

Bu incitici oruçlu ve provokatif eyleme eşit olarak Çin, Vaiciukeviciute’ye yaptırım uygulama, Litvanya Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı ile tekmil temaslarını ve karaca yolu ulaşımı alanındaki bildirişim ve aksiyon birliğini aksıya alma kararı almıştır.

Ne olmuştu?

Çin sabık hafta Ada’yı ülfet eden ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye bile müeyyide uygulayacağını açıklamıştı. Pekin antrparantez, Washington ile defans alanındaki ara sıra görüşmeleri iptal etmiş, gayrikanuni göç, adli müzaheret, hudut dışı suçlar, uyuşturucuyla savaşım ve abuhava değişikliği görüşmelerini da askıya almıştı.

Litvanyalı bakan yardımcısı ve 11 kişilik heyeti, bu hafta ortamında Ada’yı musahabe ederek hükümet temsilcileriyle görüşmeler yapmıştı.

MEMLUK cidal gemileri ve uçaklarını Tayvan Boğazı’ndan geçirecek

Tayvan ile MEMLUK arasında 84 milyon dolarlık Patriot anlaşması

Tayvan’da Çin’e ilgilendiren uğraş uçakları ve gemiler görüldü

Çin’den, Tayvan’a ‘barışçı yeniden birleşme’ mesajı

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine izin veremeyiz

Çin-Tayvan krizi, defans sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

Share: