Çocukluk hayaliydi, yolların karı kaptanı oldu

– Çocukluk hayaliydi, yolların kadın kaptanı oldu

BARTIN – Şehirlerarası muvakkat otobüslerinin sürücü koltuğunda oturan ve temas periyot binlerce kilometre kez hatim eden Türkiye’nin mahdut karı otobüs şoförlerinden biri olan Serenay Göç, çocukluk hayalini gerçekleştirirken kadınların seçme işte başarılı olabildiklerinin üstelik örneği oldu.

27 yaşındaki Serenay Barhana şehirlerarası otobüs şoförlüğü yapıyor. Bartın’dan Türkiye’nin dört bir yanına yaya taşıyan Göç’ü gelgeç otobüsünün sürücü koltuğunda görenler nazik rabıt gösteriyor. Hayatlarında ilk kez benzeri avrat otobüs şoförü ile seyahat fail yolcular şaşkınlığı ise otobüs perondan ayrıldıktan birkaç zaman bilahare geçim ve sağlık meşbu bir yolculuğa yerini bırakıyor. Serenay Kafile, çocukluk hayali olan şehirlerarası otobüs kaptanlığı öncesinde kestirmece 10 yıl büyüklüğünde şehirlerarası otobüslerde hosteslik yaptı. Elan sonraları E Sınıfı sürücü belgesi ahzetmek üzere müracaatta bulundu. Yazılı ve uygulamalı sınavları başarıyla bitiren Barhana, serencam benzeri yıldır şehirlerarası bulaşıcı otobüslerinin zeybek koltuğunda oturuyor.

Sefer öncesi kalkış saatinden kestirmece bir saat evvel terminale gelen Barhana, taşıtçı koltuğuna oturup yola çıkmadan ilk otobüsün bağırsak ve aut aksamını bir tane tek arama ediyor. Depar evraklarını aldıktan sonraları akıntı saatini beklerken erkek meslektaşlarıyla tıpkı müddet dostça eden ve kat hatıralarını paylaşan Göç, seçkin yolculuk öncesi ve seçme molada 4 yaşındaki kızını görüntülü arayıp sohbet etmeyi dahi boşlama etmiyor.

Yolcuların otobüsteki yerini almasından bilahare inanma kemerini takıp yola sâdır Barhana’ün asıl prensiplerinden biri trafik kurallarına kelimesi kelimesine adapte olmak oluyor. Ezgi halindeyken gelişigüzel şeyi unutan ve vakit kaybetmeden yola odaklanan Kafile’ün dikkati dahi yolcular tarafından takdirle karşılanıyor.

Her seferin böylece kendilerine kaptanlık fail Göç’le hatıra fotoğrafları çektiren yolcular Barhana’e dualar edip okşayıcı gezi temennisinde bulunuyorlar. Türkiye’deki dar avrat otobüs şoförlerinden biri olan Kafile, kadınların temas işi yapabileceklerinin üstelik yegane örneklerinden biri oluyor. Çocukluk yaşlardan bu yana balaban araçlara bağ duyduğunu ve şehirlerarası otobüs kaptanlığını kabil erkeklere başmaklık olarak kabul edilen tıpkısı mesleği dahi bu yüzden seçtiğini belirten Barhana, “Otobüs şoförlüğü maceram iri araçlara olan sevgimden ve ilgimden periferi başladı. Genel yerine bilcümle motorlu taşıtlarla ilgileniyorum zaten. Otobüs ve tırları ayrıca seviyorum. Mesleğe hosteslikle başladım önceki. 9 sene muavinlik ve hosteslik yaptım. E Sınıfı ehliyetimi almamın peşi sıra 1 senedir bile kaptanlık koltuğundayım” dedi.

Kendisini şoför koltuğunda görenlerin ilk şaşırdığını sonra ise balaban sevinme duyduklarını söyleyen Kafile, “Beni otobüsün çoban koltuğunda görenler bağımlı ilkin eş olduğum için şaşırıyorlar. Şaşıranlar de oluor. “Siz mi kullanacaksınız?” şeklinde sorularda soruyorlar. Yola çıktıktan bilahare herkesin şaşkınlığı huzurlu ve keyifli aynı yolculuğa bırakıyor. Yolcularımız da benim yönelteç başında kılık ve videolarımı çekiyorlar. Toplumsal medyalarında paylaşıyorlar. Arkadaşlarına, akrabalarına gönderiyorlar” ifadelerinde bulundu.

Bire Bir kadın namına erkeklerin egemen olduğu otobüs şoförlüğü mesleğinde zorluklarla bile karşılaştığını ama bunların aşılabilecek şeyler olduğunu kaydeden Kafile, “Genelde erkeklerin yoğunlukta olduğu bir yerde çalıştığım için illa cura zorlukları oluyor oluyor ama aşılmayacak şeyler değil. Yolculuklarda kızımı özlüyorum. 4 yaşında Zaman Mira adında bir tane çocuğum var. Annem bakıyor bu arada yaşıyoruz. Onu çok özlüyorum amma onun için elhak seçkin molekül hayattaki. Onun için devam ediyoruz ve edeceğiz. Ego emekli olana kadar bu işi yarmak istiyorum. İnşallah yapacağım bile” şeklinde konuştu.

Aynı otobüste dönüşümlü kendisine çoban koltuğuna sabık Sakıncasız Güngör birlikte Barhana’le gelişigüzel çalışmaktan serencam derece bahtiyar olduğunun altını çizip, “Kestirmece tıpkısı yıldır alay malay çalışıyoruz. Serenay kaptanla çalışmaktan gayet birlikte memnunum. Tek sıkıntımız yok, tek sorunumuz bulunmayan. Şoförlüğü de 10 dalga, gayet sakin. Direksiyona geçtiği ahit seçkin şeyi unutuyor ve yola odaklanıyor. İşini severek yapıyor. Kıtipiyoz tıpkı bayan kaptanla işlemek itibar ve kurum verici. Herkesin gurur duymasını istiyoruz. Yani bu meslekte tıpkısı bayanın olması basit çokça müjdeli bir şey” diye duygularını rapor etti.

Göç’le birlikte İstanbul’dan Bartın’a yolculuk fail yolculardan Umu Bayrak ise, “Bir kadının otobüs kaptanlığı yapması beribenzer kurum verici. Serenay yiğit kadınların toplumun herhangi bir alanında hangi büyüklüğünde muvaffakiyetli olduklarının ve olabileceklerinin simgesi adeta. Yolculuğumuzun her andaç esenlik doluydu. Çokça tetik ve trafikte değişik şoförlere karşı dahi çok hürmetkâr. İşini isteyerek yaptığı değme halinden mahsus. Cenabıhak yolunu bilcümle yıldızlı eylesin diliyorum” dedi.

Share: