Coğrafi işaretli Anzer Balı raflardaki yerini aldı

Coğrafi işaretli Anzer Balı raflardaki yerini aldı

RİZE – Rize’nin dünyaca adlı coğrafi işaretli Anzer Balı kalite kontrollerinden geçmesinin ardından 2 bin TL’lik fiyatı ile bey için raflardaki yerini aldı.

2 bin 300 rakımdaki Anzer Yaylası’ndan hasat edilen Anzer Balları’ndan alınan numunelerin Rize İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekiplerince kalite kontrolleri geçmek için Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmesinin ardından kontrolden güzeşte ballar dolum yapılarak damga ve coğrafi belen bandrolü dahi yapıştırılarak ambalajlandı. Satışa hazır ağıl getirilen ballar arıcılara doğrulama edildi. Arıcılar Anzer Balını satmak üzere 2 Bin TL’den raflara dizdi.

Anzer Balının coğrafi işaret almasıyla alay malay yavru bundan sonra talebin arttığını tabir fail Selehattin Deniz, “Kestirmece 20 yıldır arıcılık yapıyoruz. Resmi olarak coğrafi işaretli Anzer balı üreticisiyiz. Bu sene genel kendisine hava şartları haddinden fazla bereketli ve çok güzeldi. Kısaca 10 dönüş albeni çığlık oldu. Havalar elem olmasaydı Anzer Balı rekoltesi daha aşkın olacaktı. Genel fiktif ile sezondan memnunuz. Anzer balımızın resmi fiyatı 1 kilogramı 2 bin teklik, kem kilosu bin liralık, 250 gramı üstelik 500 liradır. Coğrafi bel aldıktan sonra taklitçilerden daha çok kurtulduk. Coğrafi işaretin taklidi olmuyor. Coğrafi bel aldıktan sonraları tüketiciler Coğrafi işaretli Anzer balı istek etmeye başladılar. Satışlar her sabık aktarılma daha de artıyor. Anzer Balına Ancak dışından özelliklede Zenci ülkelerinden aşkın rağbet oluyor. Bundan periferi bile Anzer balı satışında benzeri iş olmuyor. Herhangi Bir yıl balımız ercecik bitiyor, bal için imdi dolay havale alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Balımızı coğrafi meni tescili ile tehlikesiz ve sakıncasız tıpkı şekilde tüketicilere sunmaktayız”

Anzer Balının coğrafi bel ile bu arada mühürlenmesiyle tüketiciler üzere balın henüz güvenli olduğunu tamlayan Deniz, “Anzer balı üretim aşaması genelde 1 Haziran ile 20 Haziran arasında arıcılar Anzer’e çıkarak arılarını götürür. 1 Ağustos ile 10 Ağustos beyninde bal hasadı yapılır. Ballar kazanlarda sağılır, süzüldükten sonradan arıcılar birliğinin dolum tesisine götürülür. Tarım İl Müdürlüğü görevlilerince numune alınır. Elan sonrada Hacettepe Üniversitesi’ne tahliller gönderilir. Anzer balının tahlilleri geldikten sonradan ikinci benzeri çözümleme üzere Arıcılar Birliği eliyle şeker hastalığı, glikoz, sakkaroz değerleri tayin yapılmak üzere tahlillere gönderilir. İkinci analiz yapıldıktan sonradan ballar mühürlenir. Mühürlendikten sonrada ambalajlanıp satışa sürülür. Ballarımız daha emniyetli, elan nitelikli, çiçek tozu değerleri henüz faziletkâr. Balımızı coğrafi işaret tescili ile güvenli ve tehlikesiz benzeri şekilde tüketicilere sunmaktayız” şeklinde konuştu.

“Alelhusus tüketicilerimizden coğrafi işaretli balları almalarını dilek ediyoruz”

Tüketicilerin özellikle coğrafi işaretli balları yeğleme etmeleri gerektiğini belirten Deniz, “Rize’da Anzer balının yaklaşık 500 çeşidi vardır. Anzer’dahi semere ağacı bitki yoktur. Ağız Ağıza kayran çiçeklerinden oluşur. Anzer’da kestane ağacı olmaz. Kendine saf çiçeklerden oluşur. Bu nedenle tadı diğer ballardan ayrıt edilir. Ancak Hacettepe Üniversitesi, bili fakültesi, biyoloji bölümü ayrıt etmektedir. Günümüz koşullarında konuşu şartlardan ekolojik ortam fiyatlar değme yıl güncelleniyor. Zira maliyetimiz artıyor. Bunun akaryakıtından tutun şekerinden tutun hepsinde fiyatlar arttıkça bizlerde mecburen fiyatları artırmaktayız. Ballarımızın bütünü kalitelidir. Aşağı Anzer balının farkıyla fevk Anzer balının kalite farkı vardır. Balların çiçek tozu değerlerine göre yer vadi değişebilir. Hele tüketicilerimizden coğrafi işaretli balları almalarını irade ediyoruz” dedi.

Share: