Coğrafi işaretli esrar süpürgeler teknolojiye direniyor

Coğrafi işaretli maden süpürgeler teknolojiye direniyor

Binbir emekle üretiliyor, 50 liraya satılıyor

SAKARYA – Elektrikli süpürgelerin elan yaygınlaşmadığı dönemde evlerin günahsızlık aracı olan ve Sakarya’daki biraz dirayetli vasıtasıyla üretilen coğrafi işaretli sarıkız süpürgeler, adeta teknolojiye direniyor. Çevrimli ellerde binbir emekle üretilen süpürgeler, 50 liradan azrail buluyor.

Coğrafi işarete eş sırlar süpürgeler, teknolojinin gelişmesiyle popülaritesi kalan elektrikli süpürgelerle savaşım ediyor. İnsanların yüklü miktarda para harcayarak aldığı elektrikli süpürgelerin yaygınlaşmadığı zamanlarda arılık aracı yerine beğenilen duman süpürgeler, Sakarya’üstelik çevrilmiş kankızıl vasıtasıyla üretiliyor. Elektrikli süpürgelerin yaygınlaşmadığı zamanların sunu flaş mesleklerinden birisi olan süpürgecilik, diğer ahali emeği mesleklerde olduğu üzere adeta fert çekişiyor. Türkiye’nin yüce süpürge istihsal merkezlerinden biri olan Sakarya’dahi ise biraz süpürgeci, babalarından öğrendikleri yöntemle üretimlerini devam ettiriyor. Ayakta kalma mücadelesi veren meslekte ise ustalar yetiştirecek çırak olmayınca kendilerini sonuç durak olarak görüyor.

Nasıl yapılıyor?

Süpürge otunun hasadı, temizlenmesi, kükürtle kurutulması, mukannen aynı klan haline getirilmesi, biricik bir tane ayrılması, taslak haline getirilmesi, sübvansiyon yerinin yapılması ve terzilik atılması üzere birçok sarp aşamadan güzeşte süpürgeler, ustaların dokunuşlarından bilahare cemi bir süpürge halini alarak, ülkenin bir nice şehrine ve dar dışına gönderiliyor.

“Mahalle ismine dönüşmemek amacıyla direniyoruz”

Sakarya’dahi bir vakitler deli dolu olan şimdilerde ise mahalle namına dönüşen mesleklerden olmak istemediklerini aktaran Bilal Babacan, “Mesleğimiz uygulayım bilimi karşısında kesinlikle gerileyecektir bunu kabul ediyoruz ama halk emeği süpürgenin kullanıldığı majör yerler var. Örneğin şuanda Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Belçika’ya süpürge satıyoruz. Sakarya’da 5-6 değişik mahalle isimleri var bunlar, Yağcılar, Tığcılar, Papuççular kadar bunlar evveli patika olup bugünlerde mahalle ismi kendisine yaşamakta. Biz da aynı mahalle ismine dönüşmemek için direniyoruz. Yetkililerden bizim ürettiğimiz ürünleri alarak kullanmalarını istiyoruz. Bu şekilde da ayakta kalırız” dedi.

“Çocuklarımızı bu meslekle büyüttük”

Süpergecilik yaparak geçimini sağlayıcı Mustafa Atmaca, “Bu meslekte öge namevcut, kayıtlı aynı olarak bile birkaç. Bizde üzülüyoruz amma yapacak tıpkı molekül yok. Çocukluğumuzdan beri bu meslekteyiz, ne yaptıysak buradan yaptık. Çocuklarımızı bununla büyüttük, emekli da olduk” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye’de tek coğrafi işaretli süpürge”

Gelişen teknolojiye alın direndiklerini vurgulayan Sakarya Süpürgeciler Sitesi Başkanı Nuri Köseoğlu ise “Teknoloji gelişti, bittabi evlere kalebodur ve çini da girince biz biraz evlerden dışarıya çıkarıldık. Bu süpürgenin Türkiye’dahi akseptans görmesi üzere coğrafi meni ve Sakarya süpürge tescili başvurusunda bulunduk, akseptans görüldük. Sıfır atık olduğu ve toprağa karıştığı için serencam zamanlarda Avrupa’dan bize dilek var ama Türkiye’den da bize dilek olmasını bekliyoruz. Coğrafi işaretini aldık ama bibi daha mankafa devir olmadı. Şuan Türkiye’birlikte bir tane coğrafi işaretli süpürge. Maliyeti gayet akla yatkın. Bizden çıkışı 28 ile 35 arası ve komisyoncunun aldığı parayla birlikte tahminî 50 liraya müşteri buluyor. Bunun 1 sene güvence ömrü var. Şuan ki şartlarda pahalı ayrımsız nişane bile değil” ifadelerini kullandı.

Share: