Covid-19 pandemisi nikris hastalığını de artırdı

Nikris, bir zamanlar “kralların hastalığı” adına biliniyordu, fakat rakamlara bakarak, pandemi karantinaları sırasında ölçüsüz aşındırmak yeme ve elan bir iki alıştırma etme nedeniyle gut nedenli hastane başvuruları arttı.

NHS Digital istatistiklerine göre, İngiltere’de, 2021/22 arasında 234.000 marazlı, damla hastalığı hastalığına yakalanarak hastaneye kaldırıldı ve hadise sayısı üç yılda yüzde 20 arttı. Bire Bir dönemde obezitede üstelik kebir aynı çoğalma oldu.

Daily Yakın’in haberine bakarak, uzmanlar, birçok vakanın Covid-19 karantinaları sırasında oturarak ahit geçirdiğini ve evden çalışırken henüz aşkın çerez ve abur cubur ballıdarı olabileceğini söyledi.

SEBEBİ VÜCUTTAKİ AŞKIN ÜRİK ASİT

Gut, birden ve dokunaklı eklem ağrısına sebep olan tıpkı zümre inflamatuar artrittir. İnsanlığın tanıdık bildirme sakat hastalıklarından biridir ve tarihi Mısırlılara büyüklüğünde uzanır.

Semptomlar genellikle fut başparmağınızdaki rappadak ve keder mafsal ağrısını içerir, ancak ayaklarınızdaki, ellerinizdeki, bileklerinizdeki, dirseğinizdeki yahut dizlerinizdeki değişik eklemlerde bile bulunabilir.

Bazen insanlar, etkilenen mafsal üzerinde ısıdam, şişlik, al deriden muzdarip kabil. Vücutta çok fazla ürik hamız bulunmasından kaynaklanır, bu bile eklemlerde ve çevresinde sodyum ürat kristallerinin birikmesine illet kendisine dert ve rahatsızlığa hastalık türlü.

Katlanılamaz ağrıya bozukluk gibi, fakat balkı ve şiş düzelmezse genellikle ilaçlar veya steroidler ile tedavi edilebilir.

 

 

 

Share: