Covid-19’a karşı bağışıklığı güçlendiren tagaddi önerileri

Parçalanmamış dünyayı etkilemeye devam eden Covid-19’dan tevakki etmek için yaşayan benzeri bağışıklık sisteminin önemine dikkat çekici uzmanlar, hele dengeli beslenme, birinci sınıf uyku ile egzersizin eğin direncinin artırılması üzere sunu asıl unsurlar arasında meydan aldığını belirtiyor. İşte Uzman Diyet Uzmanı Ayşe Gül Cesaret’in, Covid-19’a cebin bağışıklığımızı dinamik tutabilecek beslenme önerileri…

Ayşe Gül Yiğitlik

Kahvaltı

Günün önce öğününde protein muhtevalı intihabat beğenmek sizi devir içre henüz takatli cirim. Atıştırmaların önüne mergup. Bu nedenle mutat kahvaltı işe üstünlük. Testis, peynir, zeytin, koz, mevsim yeşillikleri ve tamlık tahıllı savmak kabilinden… Elbette şerait önemlidir. Hafta sonu kahvaltısı gibi çok zamanınız yoksa işlenmemiş yulaf ezmesi, yoğurt, 1 kase zaman meyvesi ve kuruyemiş ya üstelik keten tohumu kadar semirtilmiş tohumlardan dahi faydalanabilirsiniz. Belki sabah sabah haddinden fazla kalori alamayanlardansanız süt eklenmiş kahve ile zihninizi açmaya ihtiyacınız mümkün. Fakat kahvenin arkası sıra kontrollü kuruyemiş ve biraz dahi sonuç yetiştirmek hem periyot içi ihtiyacınız olan vitamin, protein ve kalorinin tartılı dağılmasını hem birlikte ahir öğünde henüz kontrollü kalmanızı sağlayacak ve konsantrasyonunuzu artıracaktır.

Nısfınnehar

Burada önce özen etmeniz müstelzim tüketeceğiniz öğünün akşam ezanı yiyeceğiniz öğünle eş olmamasıdır. Rızık çeşitliliği ve dengesini müzaheret etmek adına nısfınnehar protein içerikli ayrımsız yol tüketecekseniz akşama göveri ağırlıklı beslenmeniz elan bol hissettirecektir. Örneğin ızgara tavuk/hindinin garnitürü mıhlı pişirilmiş kumpir/bulgur gibi tahılların yanına ciğer sotesi/ızgara sebze doyurucu ve besleyen olacaktır. Apayrı tıpkısı aktarılma kalın zayıf fasulyenin yanına arpa/düğü pilavını (ulaşılabilirse kişmiri pirinç) yoğurt ve haşat ile tamamlanabilir. Ayrıca ızgara somon, sebze garnitür ve karabuğday pilavı ile dengelenebilirken titrem balıklı marullu benzeri sandviç ile de öğle vakti öğünü yapılabilir. Yanına birlikte şekerli ve dinç bir ürün eklenebilir.

Küşayiş nöbet

Öğünlerinizde doygunluğunuzu sağlarsanız aleniyet öğünleri kıraathane, öz ile geçirmeniz beklenen tatlandırmaya ihtiyaç duyuyorsanız zayıf meyve alternatifleri (zayıf erik/kayısı/incir/üzüm) yeğleme edilebilir. Ancak metabolizması daha çok kaloriye ihtiyacı olan şahıslar amacıyla fırın ürünü olan tahıllı galetalar ile peynir evet üstelik kâr ve yoğurt/kuruyemiş bile koku şekerinizi yeniden yükseltir.

Akşam

Yatmadan 2 ila 4 saat öncesinde nevale alımını sonlandırmak nitelikli tıpkı uykuyu bile yanında getirir. Hararetli ayrımsız muafiyet için akşam uykunuzu almanız üstelik majör zira siz uyurken vücudunuz hücrelerini bakıma takanak ve sizi ertesi güne alıştırmak üzere çalışmaya devam ediyor olacak. Bu nedenle günün akıbet öğünü namına düşünülebilir. Akşama cilt/kemik suyu ile hazırlanmış aynı çorba ekleyebilir ya dahi asıl öğünün yanına tam tahıllı makarna, pilav alternatiflerini ekleyebilirsiniz. Yoğurtlu ve baharatlarla zenginleştirilmiş zeytinyağlı ayrımsız sebze yemeği belli belirsiz tıpkısı anne öğün olacaktır. Sebze yemeklerinin yanına yakışan yoğurda sarımsak ekleyip lezzetini ve muafiyet hücrelerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. O büyüklüğünde uğraşacak vaktiniz yoksa sebze yemeklerinizi pişirirken içine bulgur, rüşvet, kepekli düğü eklemeyi bile deneyebilirsiniz.

Dikkat

Mıhlı doğmak zihnî ve bedensel olan tıpkısı tamamiyet halidir. Bu nedenle meydanlık üstelik kendinizi motive fail şeylere üstelik sıra ayırın. Bakış açınızı genişletecek ayrımsız betik, yıldızlı havada yapılan benzeri reviş ihtimal de sevdiklerinizle geçireceğiniz az buçuk sağlığınıza oylumlu katkılar sağlayacaktır.

Share: