Cumhur Reisi Erdoğan: “Altta kalanın adeta canının çıktığı bulunan yapının bitmeme etmesi gibi değildir”

Reisicumhur Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı bulunan yapının devam etmesi tür değildir”

“Pekâlâ bu vakit kaybetmeden benzeri başlangıçtır, yapacağımız imdi iş var”

“Temas alanda Türkiye’yi çokça ayrımlı tıpkısı konuma taşıdık”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde dünyada güzel siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Az gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa hizmet ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı bulunan yapının devam etmesi benzer değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yükseköğretim Müesses 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni’ne katıldı. Burada benzeri konuşma işleyen Reisicumhur Erdoğan, “Sevimsiz Savaş’ın bitmesi ile sulh, abra ve özgürlükler namına yeşeren umutlar, sonuç yıllarda yerini gene korkuya, endişeye, üste bazı ülkelerde faşizme bırakmaya başladı. İçinde bulunduğumuz yüz yıl elan geçmiş yapılan tahminlerin tersine bolluk, huzur, türe aslı olmaktan feyiz tıpkısı nevi çatışmalar çağına dönüşüyor. Bu eskimemiş dönemde hassaten teadül, hak ve adalet duygusu dokunaklı kırıcı almakta. Ensesi Kalın henüz üstelik zenginleşirken kül dünyada kısırlık yaygınlaşmakta, farklı cemiyet kesimleri arasındaki yar anbean büyümektedir. Acun nüfusunun yüzde birine mukabele etmeyen sözleşme parasına para, refahına zenginlik katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca koca anne gıda maddelerine birlikte ulaşmakta müşkülat çekmektedir. Konuşu akse ile gelişigüzel bu tehlikeli tablonun, geda ülkeler ve toplumlar aleyhine daha bile kötüleştiğine tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi mümkün değildir”

Sonuç zamanlarda acun genelinde yaşanan küresel kazançlı sorunlara birlikte değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

“Tabii sonuç 50-60 yılın yeryüzü erdemli seviyelerine vasıl pahalılık rakamları Garplı ülkelerde yaşayanlar karışma herkesi zorluyor ve bunaltıyor. Benzeyen şita mevsimi bu ülkelerde enerji ve azık güvenliği konusundaki endişeler her an tırmanıyor. Filhakika serencam Prag Zirvesi’nde cemi liderlerden bunu dinledim. Kâffesi, ‘Bu kışı şüphesiz atlatacağız, bu kışı pekâlâ geçireceğiz’ bilcümle bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim hakeza benzeri sorunumuz bulunmayan’ dedim. Liderler sadece andaç düşünüyorlardı, ama bir sair tarafta Rusya Ukrayna arasındaki gelişmeleri maalesef sağduyu ile değerlendirmiyorlardı. Ister siyasal istikrarsızlıklar, gerekse ekonomik sorunlar bildirme şişman darbeyi global sistemin çeperlerinde saha kayran hamhalat ülkelere vuruyor. Ekonomisi algın, üretim kapasitesi vabeste, sosyal barışını kül manasıyla sağlayamamış, siyasal bakımdan müdahalelere celi, kırılgan devletler bu sıkıntılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Değme ne büyüklüğünde Rusya Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine sakıt olsa da önümüzdeki dönemde dünyada doğru siyasal değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Beş Altı gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa bakım ettiği, altta kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının bitmeme etmesi olabilir değildir.”

“Elbet bu sadece bire bir başlangıçtır, yapacağımız imdi iş var”

Türkiye’nin takkadak özlük özelinde değil, global anlamda makro tıpkı aktör olduğuna ilgi çekici Erdoğan, “Şu dakika bile 7 milyon tonu fazla hububat bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Sair ülkelerde her gürültülü bulunmayan. Ama Türkiye bu konuda üzerinden hep bu imkanları seferber ederek insanlığa tıpkı kan içki aldırmanın gayreti içerisinde. Derdimiz var, amma diğerlerinin derdi yok. Pekâlâ bu sadece aynı başlangıçtır, yapacağımız imdi iş var. Toptan sistemin yapısından kaynaklı mesail devir yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığı ve savunduğu değerlerin isabeti haddinden fazla daha gür anlaşılacaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ ifademiz inşallah hızla seçkin alanda eğin bulacak ve bodur sürede gerçeğe dönüşecektir. Rastgele akse riskler ve tehditler ile birlikte fırsatları de birlikte getirir. Hazırlıkta olanlar üzere kriz anları ayrımsız zamanda kullanılmamış bire bir dönemin muştusu, elan münevver dönemlerin müjdecisidir. Türkiye serencam 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar ve reformlar ile aha bu günlere tedbir yapmıştır” açıklamasında bulundu.

“Temas alanda Türkiye’yi haddinden fazla farklı bire bir konuma taşıdık”

20 yıllık hükümetleri boyunca Türkiye’ye herhangi bir alanda tıpkısı çok yatırımlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Seçkin alanda Türkiye’yi çok değişik benzeri konuma taşıdık. Birileri bizimle dolma geçti. Tığ 76 üniversiteden, 209 üniversiteye çıkarken, ‘Ne icap var’ dediler. Ama bilmiyorlardı kim, bugün Iğdır’üstelik, Muş’ta, Kars’ta, Ağrı’bile darülfünun olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsilini yapacaktı? Parası pulu imkanı varsa Ankara, İstanbul’a gelecekti. Yoksa darülfünun okuyamayacaktı. Demincek profesörlerimiz, doçentlerimiz, bilcümle akademisyenlerimiz Ağrı’ya bile gidiyor, Muş’a üstelik gidiyor, Hakkari’ye birlikte gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: