Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Asıl Atma ve Şişman Açılış Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Zaman karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı birlikte ancak aşkla, muhabbetle alay malay beraberlikle, kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı gelişigüzel tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Şahkulu Şehriyâr Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Esas Atma ve Toplu Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, zaman burada talih genelinde inşası tamamlanan 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin birlikte anne atma töreni vesilesiyle Alevi Bektaşi kardeşleriyle hasbihal demek için ayrımsız arada olduklarını söyledi.

Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları 4 cemevini kullanacak vatandaşlara kılıklı olmasını dileyen Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’de inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Vazıh Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’üstelik de temelini bugün atacakları 7 cemevinin tıpkı an önce tamamlanarak hizmete girmesini dilek etti.

Erdoğan, bu eserlerin kazandırılmasında emeği güzeşte herkese teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Şu an zarfında bulunduğumuz Şahkulu Sultan Dergahı, Orhangazi devrinden bugüne önce ahilerce, ardından Hazreti Hünkar’ın yolunda bakım edenlerce ayakta uğramış ve diriltme edilmiştir. Epey asırdır dergahımızdan gelip sabık, konan, göçen herkesten Tanrı razı olsun diyor, seçkin birini rahmetle ecnebi ediyorum. Dergahımızın serencam dönemdeki mürşitlerinden Mehmet Mualla Hilmi Ağababa Ağababa bu soy yapılan hele eserlerle ilgilendiren şöyle anlatıyor: ‘Ham bağına kurulmuş aşıkların otağı. Gülzar-ı amor olubdur amor ehlinin durağı. Gel iyicene evine intihal, eyle özünü puhte. Yanuptur amor oduna erenlerin ocağı.’ Peki bu mekanlar amor ocağıdır, edep ocağıdır, arzu ocağıdır.”

“Dergahlarımızda tafsilat ve ahlak birlikte kat yürür”

Buraların Hazreti Peygamber’e ve ehlibeytine bakraç olanların durağı olduğunu nâkil Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dergahlarımızda detay ve aktöre birlikte sefer yürür. Medeniyetimize alımlı çalımlı insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Iye ve evlatları ocaklarımızı aha bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Küçük Asya topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkar, Hazreti Mevlana, Yunus Emre kabil umu sultanları, hizmetleri ve eserleriyle budun olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Doğruluk dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu şişman medeniyete topluluk çıkmak, gelişmesi üzere mücahede yayımlamak her birimizin vazifesidir. Canan Peygamberimizin ‘Birlikte yağmur, ayrılıkta azap vardır.’ düsturuna sımsıkı sarılarak heva ve heveslerin değil kalıcı olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu medeniyet bilcümle yükselecektir.”

Dünyada ölümsüz olanın ise yalnızca “sevgi” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Ve onunla birlikte gelen mükellefiyetlerdir. ‘Muhabbetten Muhammed oldu hasıl. Muhammedsiz muhabbetten hangi sâdır’ kelam-ı kibarı bize bu hakikati tabir etmektedir. Zaman yüz yüze kaldığımız imtihanlarımızı birlikte fakat aşkla muhabbetle alay malay beraberlikle kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı gelişigüzel tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir. Önde gelen tarihçilerimizden ve fettan yolunun evlatlarından Aşırılmış Vakarlı bu durumu şöyle ifade ediyor: ‘Pes bilin kim nerede angajman var ise, ki kiminle ikiliksiz yar ise, iki dünya devleti onlardadır. Onların menzilleri canlardadır. Eksiksiz işin yer üstünü birliktir. Birliğe bitmek, birlik kalkmak erliktir. Neredeki iki ikbal birliktedir. Göresin bunlar iyi dirliktedir.”

Tam bu mesajların Hacı Bektaş Iye’nin “Benzeri olalım, kurnaz olalım, güçlü olalım.” düsturunun değişik şekillerde tebarüz etmiş biçimleri olduğunu rapor fail Erdoğan, “Tevhidi bir, Kitabı tıpkısı, kıblesi benzeri, Peygamberi ayrımsız, ezanı bire bir insanlar üzere bundan bambaşka tıpkı sevgi, bundan ayrıksı bire bir aşk yolu yoktur. İşte bunun için hepimizin Peygamberi, hepimizin Ulu’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı diyoruz. Milletimizin asırlardır varlığını ve birliğini korumasını sağlayıcı bu sevgi ışığı zaman de önümüzü aydınlatıyor. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi becermek üzere içeride ve dışarıda müteharrik dayanıklı çok kesim olmuştur amma hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: