Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Asıl Atma ve Şişman Açım Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında bire bir araya geldiği mekanların eksiksiz meselelerinin azamet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal benzeri bina kuracaklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız özlük bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara ilişkin cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Sultan Dergahı’nda düzenlenen Cemevleri Esas Atma ve Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi ev kendisine seçtikleri Anadolu’yu fikren ve fiziken takviye etmek, hak kâmilen bire bir nizama kavuşturmak amacıyla mücadele verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara büyüklüğünde vatanı tahribe yönelik seçkin saldırıyı inanç ve kararlılıkla kaldırılmış ederken kendi medeniyetlerinin inşasını de ayrımsız şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının temas köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla değmek ilmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut bire bir süreklilik süresince istiklali koruduklarını, istikballerine cemaat çıktıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, yüzyıllık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz yayın ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tam alanlardaki sorunları dahi nakız iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız her bir yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman dahi Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek yıpranmamış aynı atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin bilcümle kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara özel önem veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği küresel krizlerin ülke üzerindeki damarlı etkilerini göğüslerken, iktisadi sıkıntıların öğün açtığı kayıpları üstelik hemen telafi ettiklerine meni eden Erdoğan, elden bunlarla kalmadıklarını, bugüne büyüklüğünde çözümünü istem ettikleri seviyede sağlayamadıkları seçme meselenin üstelik çözümü için ağır sıklet gayret gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi musahabe edilerek muhataplar bir tane biricik dinlendi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve hal yolları bulmaya yönelik şümullü benzeri tedarik yaptıklarını belirterek “Firez ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda hesaplı milli angajman ve kardeşlik çalışması kapsamında 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar bir tane yegâne dinlendi. Valiliklerimiz eliyle çözülebilecek çatı, tadilat, sıtma üzere mesail için anında sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, daha esaslı çözümler amacıyla uzun çalışmalar yürütüldüğünü, bunların müjdesini katılmak istediğini ifade fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında ayrımsız araya geldiği mekanların tüm meselelerinin azamet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal benzeri yapı kuruyoruz. Ekin ve Turizm Bakanlığımız kişi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara vabeste cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tam icraat, bu kurumsal bina altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Sonunda cemevlerinin tenvirat, içme ve kullanma suyu, imal, tamirat, hizmet giderlerinin karşılanması ve ümran planlarındaki yeriyle ilgili mecmu sorunlar çözgün olacaktır. Bir şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden rica edenlere dahi bu kurumsal bina bünyesinde takım verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının arz önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize tatlıca olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının her bir ferdinin devletin nitelikli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Beher insanımızın akide ve ibadetten eğitim ve faaliyet hakkına büyüklüğünde kül temel türe ve özgürlüklerden yararlanabileceği aynı Türkiye dayamak amacıyla aralıksız çalıştık, çalışıyoruz. Sonuç dönemde baştan gündeme mevrut birtakım tartışmaları da asıl türe ve özgürlüklerle ilgili reformlarımızı daha ileriye götürmenin vesilesi adına görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara dobra olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının arkası sıra cemevi açılışı üzere Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile anne atma töreni amacıyla Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Vazıh ve Kırklareli’ne çalışkan angajman gerçekleştirdi.

İlk olarak, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Hars ve Tesanüt Derneği’ne hareketli bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten bilahare Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde tahminî 27 nüsha köydeki cemevlerimizin de buyurduğunuz gibi birden derakap bilcümle eksiklerini tamamladık.” demesi konusunda, Erdoğan leziz olmasını rica etti. Elan sonradan kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, henüz sonraları, Erzincan Alevi Hars Dernekleri Kemah Şubesi’ne bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, belde ve peyzaj düzenlemelerinin fire olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması elan ayrıksı olur.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tayin edilen tamam eksiklikler giderilmiştir, inşa ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız adına şükranlarımızı sunma ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi konusunda Erdoğan “Sağlıklı olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Ekin ve El Birliği Derneğine enerjik bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Tabiatıyla bu etrafın düzenlenmesine birlikte şu anda tıpkısı vesile teşkil edecek.” diyerek konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Şiddetli olsun.” ifadesinin ardından kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Kültür ve El Birliği Derneği’hangi enerjik bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu de izledikten sonra kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Mir boydak dediğim kabilinden burada bile çevre düzenlemesini, peyzajını falan de serian halledelim. Adamakıllı olsun.” dedi.

Erdoğan, daha sonraları Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Veli Firez ve Toplumsal Dayanışma Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Veli Firez ve Toplumsal Yardımlaşma Derneği, Kırklareli Toplama Vakfı, Denizli Ardıçlı Cet Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Ziyalı Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde tören üzere muntazır yetkililere seslendi.

Bu eserlerin şişman halde temelinin atılacağını tamlayan Erdoğan, “Kızıl arkadaşlar esas atmaya hazır mısınız? Tığ şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler da tamamen atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının ne büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 5 ay içerisinde sona ereceğini söylemesi üzerine, “Hepsi 5 kamer diyor. Benzeri ay de tığ fazlalık koyalım. 6 ay içre bitecek inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, temeller atılırken “Ya Allah Besmele” diye, beraberindekilerle alay malay kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birlikte Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DÜRÜST Öğür Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Külfet, İstanbul Valisi Mürtefi Yerlikaya, YANLIŞSIZ Fırka İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve çok sayıda Alevi dedesi da katıldı.

Törende, Şahkulu Padişah Dergahı Dedesi Ulvi Doğan vasıtasıyla “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Düzlük Meşkleri Topluluğu sanatçıları yoluyla “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ey Erenler Us Düşünüm Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık videoteyp izletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler tören sonrasında Şahkulu Padişah Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: