Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” temel atma töreninde ruz verdi: 2028’e büyüklüğünde 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona mail herif başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 sosyal konutun evvel temelleri atılıyor. Reisicumhur Erdoğan Ankara’üstelik planlı törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN BASAMAK SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Cumhur Reisi Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ tarafından inşa edilmiş göz sayısı 43 bindi. Zaman 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun sonuç 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz. Bugün Ankara’dahi 2 bin 171, Kırşehir’birlikte 458, Yozgat’ta 141, Konya’de 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’de 158, Elazığ’birlikte 88, Tunceli’bile 118, Erzurum’da 158, Amasya’birlikte 87, Bolu’de 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’de 364, Uşak’ta 158, Manisa’bile 78, Aydın’üstelik 265 ve Muğla’üstelik 154 hane doğmak amacıyla 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Ilk Kovid-19 salgını ile sarsılan sonra Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi üstelik etkiledi. Kira fiyatlarında sülale sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun konusunda icar artma sınırlamaları kabilinden tedbirleri hayata geçirirken eş zamanlı yerine dahi arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmaları başlattık. Sonuç dönemde 2019’da 50 bin tıpkı sonraki yıl de 100 bin haneyi havi iki ayrı içtimai ev projesine milletimizin gösterdiği ilgiden üstelik aldığımız cesaretle Cumhuriyet tarihinin genişlik balaban kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin ev, 250 bin yer ve 50 bin hareket yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir.

“SUNMA NAZIK MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Henüz sonradan arsa sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların bile dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile öz evini boşaltmak talip tam vatandaşlarımızı bu kampanyaya karışma ettik. Atacağımız girişim nedir? Atacağımız hamle şu; Altyapıyı biz yapacağız konutu de vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla sülale sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim üzere bildirme balaban mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“REFERANS SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması hangi kadar akıllıca tıpkı iş yaptığımızı, hangi şişman aynı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Ev ve arsalarımızın kâffesi hizmete girdiğinde kısaca 6 milyon vatandaşımız elan rahat, henüz emniyetli yuvasına kavuşmuş tahminî kem milyon insanımızı istihdam edecek gelişim yerleri faaliyete geçmiş olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten elden 40 zaman sonradan yaptığımız bu esas atma töreni bile milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanında hisse senedi ika kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız geçmiş etap 5 bin 615 ev Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Aydınlık, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri bodur tıpkısı sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 bilyon teklik kullanılmamış yatırımla 2 trilyon lira ivme kazanacaktır. İnşallah söz verdiğimiz şekilde 2 sene içinde 250 bin konutluk önce etabı 2028’e büyüklüğünde de 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine tasdik edeceğiz. Akşam Ezanı bambaşka sabah apayrı, hile yok ha. Ne dediysek o. Bugüne kadar ne dediysek o. TOKİ’nin mamul konutlarını biliyorsunuz bunları bilcümle görüyorsunuz. Ana atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız dahi ayrıca anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin ev düz yazı ederek bittabi yeryüzü gücük sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi dahi tıpkı kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını örümcek ve icrasını gerçekleştiren Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, müteahhit firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim namına teşekkürname ediyorum.”

Share: