Cumhur Reisi Erdoğan, Sakarya’da şişko açılış töreninde konuştu (3) Açıklaması

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Bu altılı ganyan masadan tıpkısı öz çıkar mı? Bunlar her toplantıda, yalnız bir ahir toplantıyı kimin evinde yapacaklar onu konuşuyorlar, bambaşka benzeri molekül namevcut. Birileri ülkeyi yönetmeyi, kurdukları masaya oturttukları ve etrafında topladıkları sözde bilinmeyen ortaklarını yönetim etmekle karıştırıyor.” dedi.

Erdoğan, Sakarya El Erki Meydanı’nda planlı “Sakarya Evgin Durum Hastanesi, Büyükşehir Yatırımları ve Terbiye Yatırımları ile Yapımı Tamamlanan Başka Projelerin Şişman Küşat Töreni”nde yaptığı konuşmada, yıpranmamış başlattıkları 250 bin bölük projesi kapsamında Sakarya’evet 2 bin 750 içtimai göz inşa edeceklerini söyledi.

Eski stadın yerini millet bahçesi namına düzenlerken Serdivan Ulus Bahçesi’ni birlikte hizmete açtıklarını anlatan Erdoğan, ulaştırmada 133 kilometreden devraldıkları bölünmüş defa uzunluğunu 401 kilometreye ulaştırdıklarını kaydetti.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun 67 kilometrelik kısmının Sakarya’dahi düz aldığını aktaran Erdoğan, belde yolu dahil İznik- Mekece yolunu, Sakarya- Taraklı yolunu ve Geyve-Taraklı turizm bağlantı yolunun mütezayit kesimlerini yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını bildirdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, otoban bağlantıları başta koyulmak amacıyla haddinden fazla sayıda kat projesini da ilerleyici sene ve sonraki sene bitirerek hizmete açacaklarını, elan ilk sözünü verdikleri Karapürçek yolunun inşasına da bu yıl başlayacaklarını dile getirdi.

Sakarya’yı hızlı şimendifer ile buluşturmakla kalmadıklarını, çabuk trenin fabrikasını da burada kurduklarını tamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Glokom Limanı’nı tamamlayıp işletmeye açtık. Ekincilik ve ormanda şehrimize 2 baraj, 4 gölet mensur ettik; 3 baraj ve 2 gölet elan nesir ediyoruz. Bugüne kadar düz yazı ettiğimiz tesislerle 48 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Ballıkaya Barajı’nın yapım çalışmalarında sona yaklaştık. Fiziksel gerçekleşmeleri yüzdelik 60’ı bulan Geyve Doğantepe ve Tarz Beşevler barajları 17 bin dekar araziyi sulayacak. Kışlaköy ve Turgutlu göletlerinin tamamlanmasıyla bile 8 bin dekar yer daha suya kavuşacak. Sakaryalı çiftçilerimize mecmu 2 bilyon teklik tutarında zirai bindi sağladık.”

Uran ve teknolojide Sakarya’üstelik akıbet 20 yılda 1 uran bölgesi, 5 eskimemiş organize sanayi bölgesi, 1 teknopark, 22 araştırma geliştirme merkezi ve 4 tasarım merkezi kurduklarını anlatan Erdoğan, sabık ay 4 milyar 550 milyon teklik yatırım bedeli ve 2 bin 500’den çok istihdam kapasitesi olan tekstilden makineye, gıdadan mobilyaya 44 eskimemiş fabrikanın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank vasıtasıyla hizmete açıldığını anımsattı.

“Tığ eserlerimizle konuşuyoruz. Hizmetlerimizle konuşuyoruz”

Reisicumhur Erdoğan, şehirdeki etkili sigortalı sayısının 167 binden 326 binin üstüne çıktığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Biz öyle birileri üzere yarısı dalavere, yarısı yanlış, bir kısmı bile iftiradan ibaret abes laflarla milletimizin vaktini heba etmiyoruz. Biz işlenmiş, bitmiş, milletin hizmetine sunulmuş yatırımları, intihap vaadi kendisine söyleyerek kendimizi gır gır duruma üstelik düşürmüyoruz. Tığ eserlerimizle konuşuyoruz. Hizmetlerimizle konuşuyoruz. Projelerimizle konuşuyoruz. Yatırımlarımızla konuşuyoruz. Erenler ne diyor; ‘Kamil odur kim koya dünyada benzeri yayın, eseri olmayanın durumunda yeller işaret.’ İnşallah 2023’te bir sefer elan kimin ülkemizi ve şehirlerimizi eserleriyle şenlendirdiğini, kimin durumunda yeller estiğini göreceğiz.

Birileri ülkeyi yönetmeyi partisindeki hizipleri yönetim etmekle karıştırıyor. Deminden bilinen bire bir altılı masaları var. Bu altılı masadan bir madde menfaat mı? Bunlar gelişigüzel toplantıda, vakit kaybetmeden tıpkısı sonraki toplantıyı kimin evinde yapacaklar onu konuşuyorlar, bambaşka bire bir öz bulunmayan. Birileri ülkeyi yönetmeyi, kurdukları masaya oturttukları ve etrafında topladıkları güya meçhul ortaklarını yönetim etmekle karıştırıyor. Birileri ülkeyi yönetmeyi, vesayet tetikçiliğiyle darbe destekçiliğiyle kendilerine sevimli edilen kurumları batırmakla karıştırıyor. evet bu Mösyö Eksiksizlik, Sosyal Sigortalar Kurumunu batıran adam değil mi? Orayı batırdı, batırmakla kalmadı ve birçok insanlar, olur Cidal Ay’ın programını izlediyseniz, maatteessüf Toplumsal Sigortalar Kurumunda, hastanelerde ahiret yolculuğu döşeklerinde kaldılar. Yine bunlar fırka teşkilatlarından devşirdikleri figüranlarla sokak tiyatrosu oynamakla bu işi karıştırıyor. Halbuki kazın ayağı anca değil.”

Türkiye’nin yönetimine talip olmanın “bu ülkenin ve gerisindeki muazzam bir gündüz, medeniyet, âdemiyet mirasının yükünü zula etmek” demek olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bunun üzere önceki Türkiye’yi 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla kucaklaşmak gerekiyor. Tığ halkımızı seviyoruz. Biz halkımızla beraberiz. Tığ halkımızla beraber yürüdük bu yolda. Anca diyor saz şairi, ‘Bir zamanlar tığ üstelik kavim hem şüphesiz milletmişiz. Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz.’ Tığ hakeza tıpkı milletiz. Öyle bayağı değil. Bunun üzere geçmiş kalbini ve duasını bize yöneltmiş, yüzlerce milyon mazlumun umudu kalkışmak gerekiyor. Bunun amacıyla evvel, ülkemizi dünyada şanına ve şerefine uygun şekilde afişlemek gerekiyor. Bunun amacıyla önce Türkiye’nin çıkarlarını seçme yerde en üst seviyede müzaheret etmek, beklemek gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Acun Türkiye’yi konuşuyor”

Reisicumhur Erdoğan, Rusya- Ukrayna Savaşı’na değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rusya-Ukrayna arasında cenk var mı? Var. Tamam, ekincilik tahıl koridorunda 4 milyon tonun üzerinde tahılı Karadeniz’den alıp dünyaya dağıtan mevki ne talih? Vakit Kaybetmeden bu mu? Esirlerin takasını, 200 esirin takasını ki yaptı? Türkiye. Aldık ve takası yapıp ülkelerine gönderilmesi gereken yerlere elhamdülillah tığ gönderdik. ve şu anda Rusya, Ukrayna, Konfedere Milel Umumi Sekreteri, acun, evelallah kimleri konuşuyor? Bizleri konuşuyor, Türkiye’yi konuşuyor. Global krizlere karşın bu olayı çözmenin gayreti süresince olduk ve bu işi üstelik Rabb’imin lütfuyla başardık.”

Ülkenin ve milletin gelişigüzel meselesiyle dertlenmek gerektiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hastalıklı gelmek gerekir dertli. Çorlu olmayandan aynı özdek olanaksız. Tığ dertliyiz. Bizim derdimizde budun var. Biz milletimizin derdiyle dertleniyoruz. Yetmez, tıpkısı birlikte üzerine bunları halletmek için gereken savaşım azmine, enerjisine, birikimine, dirayetine eş olacaksınız. Bu de yetmez. Antrparantez ülkenin ve milletin temas meselesini çözecek programa, plana, projeye, beceriye, sabra ehil çıkacaksınız. Buradan 85 milyon vatandaşımın rastgele birine sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun. Ekranları başında bizi izleyenlere sesleniyorum. Bu sorunun değerlendirmesini anca yapın. Türkiye’ye serencam 20 yılda çok eseri ve hizmeti bunlar kazandırabilir miydi? Ülkenin bugün yaşadığı sorunları ve sıkıntıları bunlar çözebilir miydi? Gençlerimizin beklentilerine bunlar yanıt verebilir miydi?”

(Sürecek)

Share: