Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, Plan ve Bütçe Komisyonunda 2023 bütçesini sundu: (1)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “2023 bütçesi; kadınlarımızı güçlendirecek, ormanlarımızı koruyacak, enerji verimliliğini artıracak, tarımda rekolteyi yükseltecek, turizmde yeni rekorların önünü anahtar, kültürel değerlerimizi zenginleştirecek ve henüz dayanıklı çok alanda kalkınmayı, gelişmeyi sağlayacak aynı bütçedir.” dedi.

Oktay, 2023 Yılı Merkezi Dalavere Bütçe Kanunu Teklifi’nin sunumunu, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda yaptı.

Amasra’da meydana mevrut maden kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara ivedili şifa dileyen Oktay, kazanın yaşandığı andan itibaren devletin ilişkin bakanlıklarının, çekicilik ve kuruluşlarıyla Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde olaya müdahale ettiğini söyledi.

Oktay, kazayı cümle boyutlarıyla aydınlatmak ve muktezi arttırma tedbirleri almak için de adli ve yönetsel soruşturmaların hassasiyetle bitmeme ettiğini dile getirerek, “Böylesi acıların tıpkı elan yaşanmaması için lüzumlu ilave tedbirler titizlikle alınmaktadır.” diyerek konuştu.

“Bizi ideallerimizden koparamadı”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın liderliğinde politikalar belirlerken her antlaşma ayakları yere basan, ayrıntılı menzilli programlarla ülkenin varlıklı potansiyelini ortaya çıkarmanın mücadelesini verdiklerini vurgulayan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göreve geldiğimizde Türkiye’yi yetişek, sağlık, hak ve asayiş üzerine düz yazı edeceğimizi söylemiştik. Herhangi Bir alanda ülkemizi kalkındıracağımızın sözünü vermiştik. 20 yıldır sözümüzün arkasında durduk; yerli ve milli politikalarla Türkiye’yi çokça değişik benzeri konuma taşıdık. 2023’e akıllıca kuvvetli adımlarla ilerlerken haset kurtarmanın değil, bugünün muvaffakiyet hikayeleriyle aydın geleceği şekillendirmenin derdinde olduk. İçeriden ve dışardan milletimizin çıkarına huysuz düşen dayatmalara alın durarak rotamızı tamamıyla istiklalden yana belirledik. Vesayetler, darbeler, yıldırı ağları, kurgusal saldırılar evet da müeyyide tehditleri bizi ideallerimizden koparamadı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kazanımlarımızı mega projeler ile taçlandırdık ve Cumhur İttifakı olarak seçme zeminde milletimizin başını yalman tuttuk.

Tamam tehditlerin üstesinden birer birer geldik. Hangi bahtiyar ki bizi, bizden ziyade ülkemizin ciharıyek birlikte yükselen yatırımlar ve icraatlarımız anlatıyor. Üniversiteler, teknoparklar, duble yollar, içtimai konutlar, çağdaş şehir hastaneleri, barajlar ve yenilenebilir enerji tarlaları bizi anlatıyor. Milli Savaşçı Uçağın ya da Kızıl Elma’nın kanadından esin bulup gailesiz yaşta inovasyona sarılan TEKNOFEST kuşağı bizi anlatıyor. İhracatçımızın azmi, üreticimizin şevki ve Türk girişimcileri bizi anlatıyor. TOGG ekibindeki coşku, Filyos’ta doğal gaz çıkaran işçimizin yüzündeki gülümseme, Şırnak’a alan topu turnuvasına giden sporcumuzun gururu bizi anlatıyor. TÜRKSAT 5B’nin gök yolculuğu, sondaja uğurladığımız gemilerimizin rotası, siber vatanda kurduğumuz buyuru bizi anlatıyor. Bizi hemen 85 milyon vatandaşımızın değil, Balkanlar’dan Azerbaycan’a, Libya’dan Filistin’e kardeşlerimizin, soydaşlarımızın; mazlum ve mağdurların duası anlatıyor.”

Oktay, Türkiye için tekrar nazik düşünüp tıpkı kere henüz şişman adımlar atacak olmanın heyecanını taşıdıklarını belirterek, ülkenin itibarına değer, değerine değer katan politikalarla, ati sene milletten aldıkları gücü yeniden millete sunmaya hazırlandıklarını kaydetti.

“Parçalanmamış hedeflerin kaynağı, projesi, dayanağı galiba”

Kamu hedeflerin kaynağı, projesi ve dayanağının anlaşılan olduğuna bel eden Oktay, vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanan ve benzeri zamanda benzeri hareketli bütçesi olan 2023 bütçesinin, Türkiye yüzyılının yolunu anahtar tıpkı yapıda olduğuna dikkati çekti.

Oktay, 2023 bütçe kanun teklifinin temel misyonunun; vatandaşı global belirsizliklerden ve risklerden koruyacak, seçkin kesimden vatandaşı kollayacak bire bir mali enfrastrüktür oluşturduğuna dikkati çekti.

Bütçe teklifinin, vatandaşların ihtiyaçlarına odaklanan bütçe adına, adil ve toplumsal benzeri anlayışa erbap olduğunu dile getiren Oktay, şöyle devam etti:

“Toplumsal bütçe adına nitelendirebileceğimiz teklifimiz, toplumun kamu kesimlerine hitap eden, sahip çıkan programlar, destekler ve ödenekler içermektedir. Bütçenin sadece izlence dağılımına baktığımızda birlikte işçisinden işverenine, emeklisinden çiftçisine, esenlik personelinden polislerimize, taze ve nemli toplumun tekmil kesimlerini kapsadığını ve 85 milyonun bütçesi olduğunu görebiliriz. 2023 bütçesi; kadınlarımızı güçlendirecek, ormanlarımızı koruyacak, erke verimliliğini artıracak, tarımda rekolteyi yükseltecek, turizmde yeni rekorların önünü açacak, kültürel değerlerimizi zenginleştirecek ve henüz dokuz canlı haddinden fazla alanda kalkınmayı, gelişmeyi sağlayacak ayrımsız bütçedir. 2023 bütçemiz ile cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini ve devletimizin gücünü elan birlikte perçinleyerek, eskimemiş yükseliş destanları yazacağız.”

Oktay, birkaç yıldır bütçeleri alışılmamış global şerait altında hazırladıklarına değinerek, bu kapsamda yaşanan toptan iktisadi gelişmelere dikkati çekti.

Yaşanan gelişmelerin, global büyümeye ilgilendiren tahminlerin adi yönlü revize edilmesine kat açtığını anlatan Oktay, “Bulunan riskler bir yandan yakından strateji edilirken bir yandan dahi bu risklerin Türkiye ekonomisi üzere kullanılmamış fırsatlar getirebileceği hususu hükümetimizce dikkate alınmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Oktay, ati dönemde küresel değer düzeyini gösterişli şekilde münasebetsiz etkileyen mal ve enerji fiyatlarının sürdürülebilir seviyelere gerilememesi, finansal koşulların sıkılaşmaya devam etmesi ve jeopolitik gerilimlerin sürmesinin, küresel ekonominin daha kırılgan hale gelmesine misil açabileceğini söyledi.

“Güçlü sınamalara karşın hedeflerine anlayış kararlılığı”

Oktay, 2020’nin ikinci yarısından itibaren toparlanan Türkiye ekonomisinin, 2021’in evvel çeyreğinden itibaren aşılamanın büyüklük genelinde hızla yaygınlaşmasıyla kısıtlayıcı önlemlerin hafifletilmesi, aşamalı normalleşme adımları ve firmalar ile merhale halkına verilen desteklerin de etkisiyle kesintisiz büyümesini sürdürerek 2021’üstelik yüzde 11,4 oranıyla sonuç 50 yılın genişlik erdemli nema hızına ulaştığını bildirdi.

Hızlı ve çalışkan karar ahiz mekanizmalarının hayata geçirilmesiyle uygulamaya koydukları konkre ve cıvıl cıvıl politikalarla müstevli sürecinin istihsal çarklarını durdurmadan başarıyla yönetildiğini dile getiren Oktay, şunları kaydetti:

“2022 yılının önce yarısı itibarıyla kuvvetli aut okul çocuğu sınırlanmış olarak artan ihracatımız ve faal sınırlı içi rica sebebiyle, sanayi sektörü öncülüğünde tahaccüm sürecimiz bitmeme etmiştir. Makine ve donatı envestisman harcamaları öncülüğünde hep sabit resülmal yatırımları ayrımsız dönemde yüzde 4,4 artarken, net dünyalık ve hizmet ihracatının büyümeye katkısı 2,9 benek olmuştur. Küresel ekonomilerde sakinlik endişelerinin kelle gösterdiği 2022 yılının ikinci çeyreğinde ülkemiz benzer gelişmekte olan ülkelerden müspet yönde ayrışarak yüzde 7,6 büyüme oranı ile OECD ülkeleri içerisinde sunu faziletli oranda büyüyen ikinci mutluluk olmuştur.

Yılın ikinci yarısında turizm ve ihracattaki dinç seyrin soylu erki faaliyetlerdeki olumlu görünümü koruyarak büyümeyi desteklemesi beklenmektedir. Toptan düzeyde kazançlı dinginlik belirtilerine rağmen 2022 yılı genelinde Türkiye ekonomisinin yüzdelik 5 büyümesi öngörülmektedir. Bu öngörü; tahminî yarısı aut talepten kaynaklanan istikrarlı tıpkı büyümeye işaret etmektedir.”

Oktay, kaydedilen diri büyüme performansıyla 2018’de 28 bin 281 dolar olan mübayaa gücü paritesi cinsinden adam başına gelirin 2022’dahi artışını sürdürerek 34 bin 768 dolar seviyesine büyüklüğünde yükselmesinin öngörüldüğüne değinerek, 2023’te ise ekonominin istihsal ve kâm yönüyle dengeli aynı görünüm sergileyerek yüzdelik 5 büyüme oranının korunmasının hedeflendiğini ifade etti.

Böylece Türkiye’nin zorlu sınamalara rağmen hedeflerine ulaşma kararlılığını sürdüreceğini tamlayan Oktay, envestisman, istihdam, istihsal, dış satım ve cari çok hedefli büyüme esasına müstenit programlarını kararlılıkla uyguladıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şöyle konuştu:

“Ateş Parçası kazançlı aktivitenin ve aut talebin ekonominin istihdam tekvin kapasitesi üzerindeki olumlu etkileriyle istihdamımız 2021 yılının ikinci çeyreği itibarıyla müstevli öncesi seviyelerin üstüne çıkmıştır. Devam fail toparlanma süreciyle birlikte 2022 yılının ikinci çeyreği itibarıyla Türkiye, salgın öncesi döneme göre 2,6 milyona mümasil ilave istihdam artışıyla OECD ülkeleri beyninde bariz uzaklık önce tam yer almayı başarmıştır. 2022 yılında istihdamdaki almanak artışın 1,9 milyona yaklaşması ve aylakçılık oranının yıl sonu itibarıyla yüzde 10,8 olarak gerçekleşmesi öngörülmektedir. 2023 yılında ise aylakçılık oranının yüzdelik 10,4’e gerilemesi beklenmektedir.

Önümüzdeki üç almanak süreçte istihdamın yıllık sayı farkı 890 bin kişi civarında artacağı ve işgücüne ortaklık oranlarında öngörülen artışa rağmen aylaklık oranının önümüzdeki dönemde biricik haneli rakamlara gerileyeceği öngörülmektedir.”

???????(Sürecek)

???????

Share: