Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin dünyadaki sunu prestijli markalarından biri haline mevrut İstanbul Hava Meydanı bu ayın 22 günü 30 bin 970 uçuşla 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

Havalimanlarındaki yaya sayılarına değinen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Ülkemizin dünyadaki sunma prestijli markalarından biri haline mevrut İstanbul Hava Meydanı bu ayın önceki 22 günü mecmu 30 bin 970 uçuşla gezi eden 5 milyondan fazla yolcuyu ağırladı. Mesele bu, karakaçan ölür kalır semeri, kayırıcı ölür kalır eseri. Tığ bu eserlerle övüneceğiz. Sen hangi yaptın, ne? Onu söyle. Anca İstanbul’da gidip aynı çeşmenin musluğunu çevirmekle küşat olmaz. Bak bu büyüklüğünde büyükşehir belediyeleri kazandınız, bu büyükşehir belediyeleriniz ne yaptı ya bunları söyleyin. Bire Bir posta yapmaktan acizsiniz. Yapamazsınız zira kentlileşmiş gelmek başka bir şeydir ama gayrimedeni tevessül etmek alelacayip tıpkı şeydir.

Biz ‘Yol medeniyettir’ diyoruz, ‘Su medeniyettir’ diyoruz amma siz gelirken suyu çokça çokça ucuzlatacağınızı söylemiştiniz amma deminden suya zam konusunda remiks yapıyorsunuz. Ne oldu? Hastalık? Ben vatandaşlarıma bunu ifade etmek istiyorum. İşte İstanbul’un Belediye Reisi olduğum antlaşma sizler suyun ne intikal geldiğini gayet gani biliyordunuz. Sular akıyor muydu? Yok. Biz bütün bu işleri hallettik mi, hallettik. Suyu gayet kaput fiyata biz İstanbul halkına verdik. Hangi devir? 94’te. Bizden geçmiş tekrar CHP vardı ama onlarla maatteessüf suyu temin etmek doğruluk getire, yoktu.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Antalya Hava Meydanı’nın 20 bin 235 uçuşla 3,6 milyonu çok yolcuya bakım verdiğini belirtti.

Türkiye’nin acun ile yarıştığına işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Sabiha Gökçen… Bay Eksiksizlik televizyon monitör dolaşıyordu ‘Sabiha Gökçen amacıyla ne lüzum var, ihtiyacımız namevcut kim’ böyle konuşuyordu. ya şu anda Sabiha Gökçen’den ayrımsız dönemde 13 bin 200 pervaz ve 2,2 milyon yolcuyla, o de bu kervana katıldı. ya anlamaz bunlar anlamaz. Ego canan vatandaşlarıma sesleniyorum, diyorum ki ‘Bak demin biz ikinci pisti de yapıyoruz.’ İnşallah mayısta ikinci pistimiz bitiyor ve benzeri başka taraftan bakir terminal binasını birlikte yapacağız Sabiha Gökçen’e ve Malezyalılar ‘Bırakın tığ yapalım’ diyorlar. Henüz geçmiş çıkmak istiyorlardı ama baktılar kim burasının maşallahı var, pist pırıl pırıl, inşallah mayısta bitiyor. Tıpkısı taraftan bile şu anda terminalin yapımı ile ait çalışmaların kararını vereceğiz. Malezyalılarla kuma mı yaparız, yoksa saf Malezyalılara mı bırakırız, bütün bunların kâffesi adisyon pusula işidir. Bay Kemal bu işlerden anlamazsın. Biz ülkemizin hayrına ne varsa bunları yapacağız. Avrupa’dakiler başta tutmak üzere acun havacılığı çokça okkalı sorunlarla boğuşurken hamdolsun bizim havalimanlarımız rekordan rekora koşuyor. Konfor var, izzetüikram.. Hiçbir havalimanında ve havayollarında bizimkiler kadar kalite, izzetüikram yok.”

Cumhur Reisi Erdoğan, geçen cumartesi günü Sakarya’dahi hizmete açılan Orijin-Karasu yolunun 49 kilometrelik kısmının bölgedeki ciddi trafiği mehabetli ölçüde rahatlatacağını kaydetti.

Ulaştırma projelerinin açılışlarını kesintisiz sürdürdüklerini, bu hafta birlikte küşat olacağını ve Alık Dağları bölgesinde 4,6 milyar lira bir yatırım bedeli ile inşa edilen, zarfında 5,7 kilometreyi bulan Assos ve Troya tünellerinin de saha aldığı toplamı 9,6 kilometre olan Ayvacık-Küçükkuyu yolunun açılışa amade ayla getirildiğini vurgulayan Erdoğan, Hırt Dağı’nın imdi yangınlarla anılmamasını istediklerini belirtti ve “İşte buralardan araçlar bu tünellerden ferah ferah geçsin.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Diyarbakır’bile Güney Gün Batısı Çevre Yolu’nu 29 kilometreyi aşan uzunluğu, köprülü kavşakları ve köprüleri ile 1 bilyon lira maliyetle tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

” Malatya’da yatırım bedeli 2,6 milyar lira olan Malatya- Hekimhan yolunu üzerindeki 8 tüneli, 16 köprüsüyle hizmete almaya hazırlanıyoruz. evet tıpkısı üstelik sen kalk de kim evet ‘Böyle böyle, tığ şurada şöyle yer altı treni yaptık’, ‘Şöyle tünel yaptık’. ya anlamaz, bilmez bu işleri. Mübarek artağan hile söyler. Doğruluk namevcut, istihsal yok. Gaziantep’te güzergahı 25,5 kilometreyi bulan 16 istasyonlu, günce 358 bin yolcuya hizmet verecek Gaziray’ı bitirdik. İstanbul’üstelik Kadıköy- Pendik metro hattının devamı niteliğindeki 7,4 kilometre uzunluğa sahip günce 1,2 milyon arızi kapasiteli Pendik-Sabiha Gökçen yer altı treni hattının inşasını nihayete erdirdik, o üstelik bitti. Tekmil bu projeleri ekim ayı zarfında inşallah hizmete açmayı planlıyoruz. Bu yapıt ve hizmet şöleninin açılışını önümüzdeki iş günü, 2 Ekim’birlikte Pendik-Sabiha Gökçen yer altı treni hattıyla yapıyoruz. Ülkemize bugüne büyüklüğünde 183 milyar dolarlık iblağ ve enformasyon altyapısı pekâlâ kazandırdıysak, inşallah 2053’e büyüklüğünde 198 bilyon dolarlık arttırma ulaştırma ve altyapı yatırımıyla de buluşturacağız.”

Eserleri milletin hizmetine sunmayı sürdürdüklerini vurgulayan Erdoğan, sunu balaban afiyet yatırımlarından birisi olan Ankara’nın 2. şehir hastanesi Etlik Şehir Hastanesinin 28 Eylül Çarşamba törenle hizmete açılacağını söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu mevki genelindeki cemevlerinin anne atma ve toplu küşat töreninin gerçekleştirileceğini kaydetti.

(Sürecek)

Share: