Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazik İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Girişim Doğrulama Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda tabii rahmetlik olmuş Ecevit vardı değil mi? Olur o deprem afetinde acep kuvvet hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Doğrulama Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u her köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin ikmal törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şahitlik ettiklerine vurgu eden Erdoğan, “Tekrar geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin şişman küşat törenini yaptık. İstanbul’dahi yenilenen Arkeoloji Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki yer nazik çıyanlık olan 15 Temmuz çarpış girişiminin yıl dönümü vesilesiyle martir ve gazilerimizi Saraçhane’de sırtlan. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu üstelik budun bahçesi namına düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bütün bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Biz hezel verdik mi yaparız”

Eğitimden hars-sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre değer katan her anda İstanbul’la birlikte olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki çevrim ilk, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü olduğuna dikkati calip Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen geçmiş günkü kabil taze olduğunu tabir etti.

“Rabb’imden bizleri seçme nev afetten ve felaketten himaye eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabiatıyla merhum olmuş Ecevit vardı değil mi? Olur o sarsıntı afetinde acaba kuvvet hangi yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Hep bu depremlerde, Bataklık depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde çabucak, Malatya’birlikte, Elazığ’da hep bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Zira tığ küçümseme verdik mi yaparız ve yaptık.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: