Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs açıklaması Yunanistan’da ürkü yarattı! Bu misil ABD hesabına o ülkeye veca yandılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi’ne katıldığı Özbekistan ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yöneltilen sorulardan biri üstelik Kıbrıs sorunuyla ait oldu. Gazetecinin sorusu üstüne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dünyaya takdim etmek amacıyla ne gerekiyorsa yapacaklarını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs’ı tıpkı izzet namına tanıtma konusunda bire bir sarmal oluşturmamız ve bu sarmalla dünyayı kuşatmamız lazım” dedi.

“KOSOVA KADAR MAHDUT DEĞİL”

Konuşmasında Kosova’dan birlikte benzer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıldız Kıbrıs olayı Kosova büyüklüğünde çarpik çurpuk değil, elan print amma elimizden geleni yapacağız. İşin üstüne konusunda gideceğiz. İnanıyorum ki Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya haberleşme imkanı bulacağız” ifadelerini kullandı.

BELÇİKA’YA ŞİKAYETE GİTTİ

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Kıbrıs’la ait sözleri Yunan cephesinde de panik yarattı. Şikayet amacıyla daima ABD’ye giden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias bu nöbet Belçika’ya gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tavrından şikayet etti. Dendias konuşma sonrası yaptığı açıklamada Belçikalı mevkidaşlarına Türkiye’nin kışkırtıcı tavırları için hikmet verdiğini söyledi.

Share: